Finalja e Euro 2016 sonte ne Stade De France, po shihet gjithnjë e me shume si nje duel mes Kristiano Ronaldos dhe Antuan Grizman. Për specialistet e futbollit evropian kjo përplasje mes këtyre dy lojtareve, të cilët janë edhe më të mirët për ekipet tyre, mund të vendose shumë sa i takon edhe luftës për Topin e Artë. Kjo në fakt është përballja e dytë e madhe e Ronaldos dhe Grizman Brenda dy muajsh. Me 28 maj në San Siro, portugezi doli triumfues në finale e Champions League me Real Madrid përballë Atrletiko Madrid dhe Antuan Grizman. Në atë ndeshje madje Grizman humbi edhe një 11-metersh në kohen e rregullt, ndërsa Ronaldo tek 11-metershat ishte njeriu që vulosi triumfin e Los Blankos. Thënë kështu deri tani është ylli portugez favorit, për të fituar Topin e Artë. Deri tani në këtë evropian ai ka qenë njeriu kyç në suksesin e kombëtares së tij me 3 gola dhe dy asisite, Ronaldo ka barazuar rekordin e Platini me 9 gola si golashënuesit më të mirë në historinë e kampionateve europiane. Por nëse Franca fiton, sonte Grizman mund të ketë një shans të artë për të thyer dominimin e Topave te Artë nga Mesi e Ronaldo në vitet e fundit. Talenti i gjelave ka shënuar 40 gola në këtë edicion me Aletiko Madrid dhe është pa diskutim golashënuesi më i mirë i europianit me 6 gola të shënuar dhe dy asisite, thënë ndryshe, sonte nuk luhet vetëm për trofeun e kampionatit te Evropës, por edhe për Topin e Artë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *