Ylli i popit, Dua Lipa, ka thënë se është e gatshme të rrezikojë për reagimin e saj ndaj deklaratave politike, pasi ajo kohët e fundit i përshkroi operacionet ushtarake në Gaza si “gjenocid izraelit” .

Në një intervistë me Radio Times, 28-vjeçarja tha se ajo kontrollonte vazhdimisht veten përpara se të bënte një deklaratë, por e bëri këtë nëse mendonte se ishte për “të mirën më të madhe” dhe ia vlente rreziku.

Fituesja e çmimit Grammy muajin e kaluar ripostoi për 88 milionë ndjekësit e saj në Instagram një grafik nga grupi Artists4Ceasefire, së bashku me hashtagun #AllEyesOnRafah, i cili u shfaq në trend në ditët pas bombardimeve të Izraelit të qytetit në Gaza.

Ajo shkroi: “Djegia e fëmijëve të gjallë nuk mund të justifikohet kurrë. E gjithë bota po mobilizohet për të ndaluar gjenocidin izraelit. Ju lutemi tregoni solidaritetin tuaj me Gazën .”

Kohët e fundit, ajo u referua në një këngë rap izraelite që bëri thirrje për dhunë kundër figurave publike që kanë shprehur pikëpamje pro-palestineze.

Lipa i tha Radio Times: “Kur flas për gjëra që janë politike, e kontrolloj veten dy herë, trefish. OK, kjo ka të bëjë me diçka që është shumë më e madhe se unë dhe është e nevojshme – dhe kjo është arsyeja e vetme.’ Ky është ngushëllimi im i vetëm për ta bërë këtë.

Lipa, e cila ka lindur në Londër nga prindër shqiptarë kosovarë, sugjeroi se trashëgimia e saj ndikoi në politikën e saj të hapur.

“Të flasësh është një prirje e natyrshme për mua, duke pasur parasysh prejardhjen dhe trashëgiminë time, dhe se vetë ekzistenca ime është disi politike, nuk është diçka jo e zakonshme për mua të ndihem afër”, tha ajo./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *