Ambasada e SHBA, Yuri Kim ka reaguar pas dorëheqjes së Lulzim Bashës nga posti i kryetarit të PD.

 

Në reagimin e Ambasadës theksohet se vendimi i Bashës meriton respekt. Mes të tjerash shkruhet se SHBA shpreson që vendimi do të përcaktojë rrugën që Partia Demokratike të ecë përpara drejt së ardhmes;

 

“Vendimi i marrë nga Lulzim Basha sot për t’u dorëhequr si Kryetar i Partisë Demokratike meriton respekt. Vënia e interesave të partisë dhe të vendit mbi ato personale është shenjë e udhëheqësisë së vërtetë. Shpresojmë që vendimi do të përcaktojë rrugën që Partia Demokratike të ecë përpara drejt së ardhmes; do të forcojë marrëdhënien e veçantë të Shqipërisë me Shtetet e Bashkuara; do të përforcojë mbështetjen për reformat dhe përpjekjet e tjera për qëllimin e Shqipërisë për t’iu bashkuar Bashkimit Europian; dhe do të ritheksojë parimet dhe idealet demokratike mbi të cilat u themelua. Një opozitë e fortë që mund të jetë e gatshme për të udhëhequr është thelbësore për demokracinë. Mbështetja e Shteteve të Bashkuara për demokracinë dhe përkushtimi për të luftuar korrupsionin dhe pandëshkueshmërinë mbeten të pandryshuara”, shkruan Kim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.