Ndryshe nga finalja e femrave nje dite me pare, ketë here ne garën e meshkujve nuk ka surpriza, pasi ka fituar me i forti, i zakonshmi Novak Djokovic. Serbi ka siguruar titullin e gjashte Australian Open ne karrierën e tij, duke mundur me shume lehtësi ne tre sete, 6-1, 7-5 dhe 7-6, ne dy ore e 43 minuta rivalin e tij Andi Merrei. Djokovic me 11 tituj Grand Slem ne karrierën e tij te pasur ngjitet shpejt ne majat e tenisit botëror, duke u krahasuar me ate qe kane shkruar historisë si Borg e Laver. Ne betejën mes numrit nje dhe numrit dy ne renditjen botërore seti i pare flet qarte per ecurinë e gjithë takimit. Ne vetëm 30 minuta, Djokovic mbyll gjithçka kundër nje rivali tepër te ngadalte, ndoshta edhe te lodhur, pasi kishte shpenzuar shume here me tepër se serbi per te arritur deri ne finale. Megjithatë, skocezit nuk i mungon krenari, e cila shfaqet ne setin e dyte, ne formën e rezistencës qe zgjat deri ne barazimin me Gejme 5-5, atëherë kur serbi fiton ne shërbimin e skocezit, duke mbyllur llogarite ne 7-5.  E njëjta gje përsëritet edhe ne setin e trete, por Djokovic është i pakalueshëm. Grand Slemui i pari i sezonit është i tiji.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *