Më në fund keni marrë atë nxirjen e përsosur të bronztë që keni dëshiruar çdo verë? Tani keni një problem të ri: dëshironi ta mbani atë sa më gjatë të jetë e mundur

Ne ju sjellim disa këshilla se si të keni sukses me këtë sfidë.

Nëse keni arritur të nxiheni këtë verë, këta janë hapat që duhet të ndërmerrni që ngjyra juaj cokollatë të mos zhduket pas dy javësh.

Kremi kundër diellit është i detyrueshëm edhe kur jemi nxirë. Për të shmangur djegiet dhe rënien e  lëkurës, është e rëndësishme të mbroni veten mirë përpara çdo ekspozimi në diell.

Shumë vajza, duke dëshiruar që të mbajnë nxirjen e tyre sa më gjatë, ekspozohen në diell, gjë që mund të rezultojë në lëkurë “të djegur”. Dhe më pas vjen procesi i rënies së lëkurës, i cili heq qelizat e vdekura, kancerogjene nga lëkura dhe i zëvendëson ato me të reja.

Kur lëkura bie, edhe ngjyra zhduket, ndaj mbani gjithmonë një krem mbrojtës me një faktor 30 deri në 50, në varësi të tonit natyral të lëkurës suaj.

Hidratoni lëkurën tuaj rregullisht dhe pini shumë ujë

Për të parandaluar dehidratimin e lëkurës, i cili ndikon keq në ngjyrën e saj, është e rëndësishme që pas çdo dushi ta hidratoni mirë me një krem të përshtatshëm. Kjo do të parandalojë që ajo të thahet dhe të skuqet. Lëkura është e hidratuar edhe nga brenda – marrja e ujit është gjithashtu e dukshme për fytyrën dhe trupin tonë. Rekomandohet të pimë të paktën 2 litra ujë çdo ditë, veçanërisht në mot të nxehtë kur vazhdimisht humbasim shumë lëngje.

Bëni piling dy ose tre herë në javë

Edhe pse mund të mendoni se pilingu i lëkurës tuaj do ta largojë ngjyrën më shpejt, në fakt është krejtësisht e kundërta. Qelizat e vdekura në sipërfaqen e lëkurës tuaj mund të zvogëlojnë shkëlqimin e saj, kështu që është e rëndësishme që të bëni piling rregullisht. Melanina në qelizat e lëkurës (që është ajo që në fakt e bën lëkurën tuaj të nxihet) nuk ndikohet nga pilingu, sepse melanina është në epidermë, shtresa më e thellë e lëkurës. Mund të blini materialet piling ose ta bëni vetë duke përzier sheqerin kaf me pak vaj.

Një dush i ftohtë zgjon dhe freskon, por gjithashtu ruan një çehre të nxirë. Uji i nxehtë shkatërron pengesën natyrale të lëkurës dhe largon vajrat që në fakt ndihmojnë që çehrja të qëndrojë më e errët. Dushi me ujë të ftohtë, veçanërisht larja, është përgjithësisht më i mirë për një pamje më të shëndetshme të lëkurës sonë. Në verë, nuk ka asnjë arsye për të mos e provuar këtë metodë.

Hani ushqime të pasura me beta-karoten

Bukuria e lëkurës vjen nga brenda – kështu që dieta juaj ndikon edhe sa do të zgjasë nxirja juaj. Beta-karoteni është një përbërje kimike organike, e sintetizuar që përmban një pigment të kuq-portokalli që gjendet në shumë fruta dhe perime. Ushqimet që e kanë janë: patatet e ëmbla, mangot, karotat dhe kungujt. Disa studime madje kanë treguar se ngrënia e sasive të mëdha të këtyre ushqimeve në fakt e bën lëkurën më të errët.

Edhe një ngjyrë bronzi e zbehur mund të bjerë në sy duke veshur veshje me ngjyra të çelura, kryesisht të bardha. Por nuk është e vetmja ngjyrë që do t’ju ndihmojë. Çdo ngjyrë pastel nga blu në rozë e zbehtë do të ndihmojë në nxjerrjen në pah të lëkurës tuaj pasi këto nuanca ndihmojnë në nxjerrjen në pah të toneve të ngrohta të lëkurës tuaj. Nëse keni flokë të errët dhe një nuancë lëkure ulliri, veshja e zezë do të theksojë tonet e arta të ngjyrës suaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *