Një zjarr masiv është regjistruar këtë të hënë në në Lapulec të Mallakastrës.

 

 

Ne flake me shume se 10 hektar toke e mbjelle me ullinj. Mendohet te jene perfshire nga flaket rreth 1 mije rrenje.

 

Ne vendin e ngjarjes zjarrfikes nga Mallakastra dhe Patosi.Sipas kreut te sektorit zjarrefikes Patos ,Alket Halimi ,zjarri ka marre permasa dhe po pushton nga flaket cdo meter toke dhe peme ne hapesiren e kodres se Lapulecit.

 

Ne terren jane dy mjete zjarrefikese si dhe disa dhjetra forca zjarrefikese te cilet po luftojne me flaket.Ende nuk dihen shkaqet e renies se zjarrit ndersa ne vendngjarja kane shkuar edhe policia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *