Sevilja është skuadra e pare qe pret nje bilete per ne gjysmëfinalet e kupës se mbretit ne Spanje, një ekskluzivitet i platformës Tring. Ne Ramon Sanchez Pizuan, andaluzet e teknikut Vincenzo Montela munden edhe ne takimin e dyte çerekfinale Atletikon e Madridit kete here me rezultatin 3-1.

 

Fillim ëndrrash per te zotet e shtëpisë kur qe ne sekondën e 28-te e panë veten ne avantazh. Krosimit te Pablo Sarabia, kapiteni Serxhio Eskudero i përgjigj me nje gjuajtje mjeshtërore me te djathtën, duke shtangur portierin Moya. Pavarësisht golit te pësuar madrilenet ne sulm per golin e barazimit. Zotërimi i fushës dhe presioni bën qe barazimi te vinte shume shpejt kur pas një kombinimi mes dy francezeve te sulmit Gamiero dhe Grizman ishte ky i fundit qe fale perlës se tij ne minutën e 13 mposhti portierin kundërshtar.

 

Me shënimin e këtij goli u duke se Los Colchoneros do te përmbyste humbjen e takimit te pare 1-2 pasi deri ne fundin e pjesës se pare asfiksoi vendasit me presionin drejt portës kundërshtare. Pjesa e dyte e njëjta tablo si e para kur qe ne fillim Sevilla gjeti golin duke kaluar përsëri ne avantazh. Ne minutën e 48 gjyqtari kryesor akordoi nje penallti pas nje ndërhyrje te gabuar ne zone te Saul Niguez ne dem te Hoakin Korrea e kthyer ne gol nga argjentinasi Benaga.

 

Skuadra e Simeones mund te kishte barazuar shifrat menjëherë ne aksionin e radhës, ndërsa me kalimin e minutave te zotet e shtëpisë arritën te administronin shifrat, duke mos i lëne mundësi kundërshtarit. Goli i nokautit erdhi ne minutën e 79 kur pas nje pasimi te Franko Vaskes ishte Pablo Sarabia qe vulosi shifrat 3-1 me Atletiko qe përfundon aventurën ne Copa Del Rey.

 

Kupa e mbretit vazhdon sot ne Tring me dy sfida, nga te cilat spikat ajo e Realit te Madridit ne orën 21:30.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *