Reali i Madridit mbylli çështjen kualifikimin teksa shpartalloi Namuancian 3-0 ne fushën e këtyre te fundit ne takimin e pare te raundit 1/8-ve te Kupës se Mbretit. Ne Los Paharitos ne sfidën e transmetuar ne platformën Tring, skuadra e Zinedin Zidan nuk e vuri asnjëherë ne dyshim fitoren, edhe pse ekipi i kategorisë se dyte u mundua te beje rezistence, ndërsa per nje moment fati u buzëqeshi miqve nga Madridi me dy penallti te mara.

Goli i pare i takimit erdhi ne minutën e 35 kur Lukas Vaskez u penga ne zone nga Karlos Gutierez, ndërsa penalltia u kthye ne gol nga Gareth Bale. Ne momentin e tyre me te mire vendasit u ndëshkuan nga kartoni i kuq i Diamanka ne minutën e 60, por pavarësisht nje lojtari me pak goditen traversën me Injagi Perez.

Përsëri Lukas Vaskez lojtari me i mire i mbrëmjes fitoi nje penallti kete here pas nje ndërhyrje te diskutueshme te Unai Medina ne minutën e 89, penallti e cila ketë here u kthye ne gol nga Isko. Ne minutën e pare te shtesës, Borha Majoral mes protestave te tifozëve per nje pozicion te dyshimte vulosi rezultatin përfundimtar 3-0. Mbajtësja ne fuqi e këtij trofeu nuk shkoi me shume se barazimi 1-1 ne Balaidos me Celta Vigo.

Te dy golat u shënuan qe  ne pjesën e pare. Fillimisht Hoze Arnais ne minutën e 15 kaloi ne avantazh katalanasit, ndërsa barazimi i vendasve u arrit ne minutën e 31 nga Sisto. Fitore e rëndësishme e Levantes 2-1 ne fushën e Espanjol. Ishin te zotet e shtëpisë qe zhbllokuan shifrat ne minutën e 21 me Gerard Moreno, por 10 minuta me vone miqtë barazuan nga pika e bardhe e penalltisë me morales.

Goli i fitores per Levante u vulos ne minutën e 74 me protagonist Ivi. Ndërkohe surpriza e takimeve te para te raundit te 1/8-ve erdhi nga “Municipal Butarque” ku vendasit e Leganjes munden Villareal me rezultatin 1-0 fale golit te Ambrabat ne minutën e 49-te.