Barcelona është gjysemfinalistja e fundit e kupës se mbretit nje ekskluzivitet i platformës Tring. Ne Kamp Nou skuadra e teknikut Valverde përmbysi shifrat e takimit te pare duke mundur 2-0 ne sfidën e kthimit çerekfinale ne derbin katalanas Espanjol me rezultatin 2-0.

 

Takimi filloi ashtu siç ishte parashikuar me presionin e vendasve ne kërkim te zhbllokimit te shifrave. Dhe sfida u zhbllokua qe ne minutën e 9 me Luis Suarez qe shfry Tezoi mjaft mire nje pasim te Alexi Vidal. Espanjol u mundua te reagonte me Moreno, por Cillesen ishte ne pozicionin e duhur. Ndërkohe qe kishte nje tjeter mundësi me dyshen Sancehz Graneero.

 

Gjithsesi ne minutën e 25 te zotet e shtëpisë me te sakte ku ketë here Lionel Mesi dyfishoi rezultatin duke e çuar topin ne rrjete. Ne pjesën e pare Barcelona mund te kishte thelluar shifrat nëse Luis Suarez dhe Lionel Mesi do te ishin me te sakte përpara portës. Pjesa e dyte nisi me rastin e Babptistao per Espanjol përpara se Barcelona te merrte përsëri frenat e lojës, duke rrezikuar me Mesi, Luis Suarez dhe Raktic.

 

Ne kete mbrëmje,  hapësire kishte edhe per blerjen me te re Kutinjo i futur ne minutën e 68 ne vend te Injestes. Përfundimisht 2-0 per mbajtësit ne fuqi te Barcelonës qe ne gjysmëfinalet e Copa Del Rey i bashkohen Seviljes, Valencias dhe Leganes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *