Barcelona është finalistja e dyte e Kupës se Mbretit, nje ekskluzivitet i platformës Tring. Katalanasit arriten nje tjeter fitore kete here ne gjysmëfinalen e kthimit 2-0 ne Mestaja ndaj Valencias. Nje pjese e pare e barabarte ku takimi filloi me tentative e vendasve me Kokelin, por i bllokuar nga Cillesen pa probleme. Barcelona u kundërpërgjigj me Mesin, ndërsa me pas shtoi presionin ne kërkim te zhbllokimit te shifrave. Rasti me serioz erdhi per te zotet te shtëpisë ne minutën e 14 te takimit kur gjuajtja e Morenos e ndihmuar edhe nga devijimi i pike përfundoi ne traverse.

Edhe njëherë vendasit ne sulm me Moreno ndërkohe qe katalanasit reaguan me yllin e tyre Lionel Mesi gjithsesi pjesa e pare u mbyll me rrjeta te paprekura. Fillimi i pjesës se dyte pati per protagonist Koutinjo, i cili realizoi golin e pare me fanellën e Barcelonës. Ne minutën e 48 braziliani ktheu ne gol nje aksion te ideuar nga Luis Suarez, duke mposhtur Domenech. Goli i çliroi katalanasit ndërsa ne minutën e 62 mund te kishte dyfishuar shifrat ne nje aksion te dyfishte. Fillimisht gjuajtja e Mesit u devijua nga portieri kundërshtar, ndërsa me pas Jordi Alba u përball me krahun e Montojes por qe per arbitrin kryesor nuk ishte penallti. Rasti i fundit per Valencian i takoi Gaya ne minuten e 74 ndërsa Rakitic 7 minuta me vone.  rakitic mbylli ceshtjen kualifikim duke shënuar golin e dyte. Tashme Barcelonës i duhet te mbroje trofeun   përballe Seviljes skuadra e dyte finalist e Kupës se Mbretit.