Argjentina u kualifikua për ne çerekfinalet e Kupës se Amerikës ne futboll, pas shpartallimit qe i beri Panamasë me rezultatin e thelle 5-0. Përballe nje kundërshtari jo ne nivelin e tyre, Argjentina arriti te zhbllokonte shifrat qe ne minutën e 7 me Otamendi. Por ne minutën e 31, gjithçka u be akoma me e lehte kur Godoy la Panamanë me një lojtare me pak pas daljes me te kuqe. Ne pjesën e dyte Lionel Mesi protagonist absolute i skuadrës se tij pas hyrjes ne fushe ne minutën e 61. Ne harkun kohor te 20 minutave futbollisti i Barcelonës arriti te shënonte tre gola, ndërkohe qe Aguero vulosi rezultatin përfundimtar 5-0 ne minutën e 90-te. Ndërkohe ne takimin tjeter te Grupit D, Kili arriti fitoren e pare 2-1 ndaj Bolivisë. Pas nje pjese te pare pa gola, Vidal zhbllokoi shifrat ne minutën e 46. Por Campos ne minutën e 61 ktheu gjithçka ne baraspeshe duke shënuar per Bolivinë. Heroi i Kilit ishte futbollisti i Bajernit Arturo Vidal, i cili përsëri, kete radhe ne minutën e 10 te shtesës, arriti ti jepte fitoren skuadrës nga pika e bardhe e penalltise. Një gol qe erdhi ne fakt pas polemikave te shumta te bolivianeve per një top te dyshimte te prekur me dore brenda zonës.