Chelsea festoi ne mënyrën me te mire përpara tifozëve te tij titullin kampion te Anglisë, teksa mundi ne minutat e fundit Uatford. Përpara publikut te zjarrte ne “Stamford Bridge” qe thërriste gjate gjithë kohës emrin e Antonio Konte, ne ndeshjen e parafundit te sezonit duhej një fitore dhe ajo ka ardhur me nje rezultat spektakolar 4-3.

Ndeshja u zhbllokua ne minutën e 22 me legjendën Jon Terry ne sezonin e tij te fundit te blutë. Per mbrojtësin, goli me numër 41 ne karriere gjithmonë ne shenje ne 17 sezonet e fundit. Por avantazhi i vendasve zgjati fare pak, pasi dy minuta me vone skuadra e teknikut Maxarri barazoi me Capoue.

Ne minutën e 36 përsëri londinezet ne avantazh këtë here me nje tjetër mbrojtës Azpilikueta. U duke se kjo përballje do te ishte e lehte per Chelsea kur me fillimin e pjesës se dyte Mici Batshuaji shënoi golin e trete.

Gjithsesi Uatford ngushtoi diferencën përsëri me Janmaat ne minutën e 51 ndërsa Stefano Okaka solli gjithçka ne baraspeshe ne minutën e 74 te takimit. Ne nje ndeshje ku kampionet kërkonin ta fitonin me çdo kusht per te festuar ne mënyrën me te mire, goli i triumfit erdhi dy minuta nga fundit me protagonist Cesc Fabregas. Pavarësisht tre golave te pësuar, Chelsea i Kontes arriti 48 pike ne 18 ndeshje ne shtëpi, ndërsa barazoi numrin e fitoreve 29 për nje sezon sa skuadra kur udhëhiqej nga Murinjo ne 2005 dhe 2006-en.