Chelsea, kampion i Anglisë per here te 6-te ne historinë e tij. Ne javën e 37 te kampionatit anglez, blutë e Londrës fituan ne fund 1-0 ne fushën e West Bromuic Albion duke rrëmbyer titullin dy jave nga përfundimi i kampionatit.

Per Chelsean titulli i dyte ne tre vitet e fundit, per teknikun Antonio Conte triumf qe ne vitin e pare ne krye te londinezeve, duke u bere italianin i 4 qe rrëmben Premier League pas Mancinit, Anceltotit dhe Ranierit. Nje shpërblim per punën e numrit një te pankines se Chelseat me te drejte i cilësuar tashme si “mbreti i ri” i Premier Liges.

Nje prove force per debutuesin ne vitin e pare ne ishull përballë emrave si Guardiola e Murinjo, plot ide dhe pune shume te madhe ne fushe. Merita e teknikut italian ndryshimi i skemës ne 3-4-3 pas asaj humbjeje 0-3 ndaj Arsenal duke i dhënë mundësi bluve te shprehnin me te mirën ne fushe. Me dëshirën per te mbyllur titullin qe ne kete mbrëmje, londinezet u hodhën ne sulm, duke krijuar raste për gol, ndërkohë qe ne nje tentative ne minutën e 17 gjuajtja e Pedros preku shtyllën. Me padurimin per te shënuar, skuadra e Kontes edhe mund te ishte goditur duke lënë hapësira te paktën ne dy raste Rondon dhe Chadli.

Ne minutat e fundit Conte beri ndryshimin e duhur, duke futur ne fushe Batshuaji dhe Uiliam ne vend te Hazard dhe Pedro. Dhe ne minutën e 81 sulmuesi belg i përdorur shume pak kete sezon arriti te mposhte portierin Foster pasi nje pasimi te Aspilikueta. Nje gol ne histori edhe per sulmuesin belg i cili kete sezon me Chelsean kishte luajtur vetëm 34 minuta.