Uefa Champions League do te mësoje sonte ne mbrëmje finalistin e pare te saj te 28 majit ne Milano. Ne “Alianz Arena” luhet gjysmëfinalja e dyte e turneut prestigjioz mes Bajernit dhe Altetikos me madrilenet me nje avantazh te vogël, pas fitores ne takimin e pare me rezultatin 1-0. Është akti i dyte mes tiki taka dhe cholizmit, por ketë radhe njëra prej tyre do te eliminohet nga skena e champions. Përsëri përballe Guardiola mbreti i qarkullimit te topit dhe Diego Simeone  komandant i nje armate e shquar per kompaktësinë, agonizmin dhe forcën e tyre. Një mënyre loje e kritikuar per spanjollet, por qe do te provojnë te ruajnë me fanatizëm atë gol te arte te Saul ne ndeshjen e pare. Tjetër simfoni ne shtëpinë e Bajern me Guardiolen qe jo vetëm u kritikua shume per Myler dhe Riberi qe la ne stol ne takimin e pare, por bavarezet humben mundësinë te shpalleshin kampione te Bundesliges qe kete jave ne shtëpi, nje gjë qe nuk ndodh qe nga viti 2000. Te luash përballe Atletikos është e vështire, pasi nuk është vetem nje skuadër qe luan ne prapavije. Gjithsesi objektivi ynë është finalja. Ne do te luajmë vetëm ne sulm, por duhet te jemi edhe te kujdesshëm te mos e pësojmë nga kundërsulmet e kundërshtarit ka paralajmëruar Guardiola. Spanjolli ka beret e ditur se do te vendosi ne momentet e fundit nëse Boating dhe Riberi do te luajnë qe nga minuta e pare, ndërsa mungesat janë po ato Badshtuber dhe Roben. Por sfide ka lëshuar edhe Simeone, i cili ka theksuar se nuk beson se kjo ndeshje do te dali barazim, pasi kërkon te fitoje. Nuk me interesojnë kritikat per mënyrën agresive se si luan skuadra ka theksuar argjentinasi me intereson te fitoje vetëm shoqëria qe me paguan. Dyshimi i vetëm per spanjollet është Diego Godin. Ketë takim te apasionuarit e futbollit do te kenë mundshi ta ndjekin ne orën 20-45 drejtpërdrejt dhe ekskluzivisht ne platformën Tring.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *