Pas 60 vjetësh Sevilla prek çerekfinalet e UEFA Champions League. Ne një përballje heroike skuadra e italianit Montela mundi Manchester United duke vazhduar me tej ëndrrën ne kupat e europes.

 

Ne Old Traford ne sfidën e transmetuar ne platformën Tring andaluzet fituan jashtë çdo parashikimi 2-1 përballë favoriteve te Hoze Murinjo. Takimi filloi ne mënyrën më të mire për spanjollet ne teatrin e ëndrrave duke u shfaqur agresive dhe ne kërkim te golit.

 

Pas një pjese te pare me rrjeta te paprekura, heroi i miqve ishte Franko algjeriani Ben Jeder i futur si zëvendësues autor i një dopiete. Fillimisht zhbllokoi shifrat ne minutën 74 ndërsa 5 minuta me vone dyfishoi rezultatin.

 

Edhe pse te renduar psikologjikisht djajtë e kuq tentuan te riktheheheshin ne loje teksa ngushtuan diferencën me Lukaku 6 minuta nga fundi.

 

Gjithsesi ishte shume pak për te arritur kualifikimin me Sevilla qe shkon me tej jashtë çdo parashikimi duke shkruar emrin mes 8 skuadrave me te mira te Europes.

 

Ne sfidën tjetër Roma e Di Franceskos i duhej vetëm një gol për te prere biletën ne çerekfinale. 1-0 ne Olimpiko për italianet duke bere te pavlefshme rezultatin 2-1 për Shaktar ne ndeshjen e pare.

 

Një pjese e pare një loje shahu me vendasit qe e nisen mire takimin por pastaj u duhej te përballeshin me një skuadër mjaft mire te organizuar.

 

Me fillimin e pjesës se dyte ishte Edin Xheko qe gjeti rrjetën duke kaluar ne avantazh te zotet e shtëpisë.

 

Ukrainasit u detyruan te luajnë ne 12 minutat e fundit me një lojtar me pak pas daljes me te kuqe te Ordec ndërsa nuk ishin me ne gjendje për te organizuar inkursionet drejt portës se Alison me këtë te fundit ne te shumtën e ndeshjes si spektator .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *