Reali i Madridit dhe Mançester City janë dy gjysmefinalistet e pare te Uefa Champions League. Ne “Santiago Bernabeu” përballe tifozerise se saj te zjarrte, skuadra e Zinedin Zidan i duhej te përmbyste shifrat e takimit te pare 0-2 për te vazhduar me tej. 3-0 për Realin e Madridit kundër gjermaneve te Volsburg, ne nje mbrëmje magjike ku heroi i vendasve ishte Kristiano Ronaldo, autor i tre golave. Me nje fillim mjaft impresionues vendasit arritën te gjenin dy here rrjetën ne harkun kohor te 60 sekondave fale portugezit ne minutat 16 dhe 17. Edhe pse humben talentin Draxler te ashtuquajturit “ujqerit” u munduan te reagojnë, por fati ju mohoi golin si ne rastin e Luiz Gustavo me pritjen e Navas apo tentative e Henrike dhe bllokadën e Serxhio Ramos. Edhe ne pjesën e dyte madrilenet ne kërkim te golit te kualifikimit, i cili erdhi vetëm ne minutën e 77 kur Kristiano Ronaldo ne nje goditje dënimi gjeti hapësirën e nevojshme ne murin kundërshtar, per te dërguar topin ne rrjete. Per Kristaino Ronaldo tripleta e peste e Championsit ne karriere, 16 gola këtë sezon ne turneun prestigjioz. Kualifikim historik ne gjysmëfinale per Mançester City. “Qytetaret” fituan ne “Etihad Stadium” 1-0 ndaj Paris SG dhe vazhduan me tej edhe fale barazimit 2-2 ne France nje jave me pare. Nje ndeshje e dominuar nga anglezet, te cilët kishin mundësinë e kalimit ne avantazh qe ne pjesën e pare, por Aguero nuk arriti te centronte si duhet portën ne minutën e 30-te ne penalltinë e mare po nga ai. Ne pjesën e dyte, francezet tentuan te kthenin lojën, por hasen ne rezistencën e vendasve. Fanatik te vendosjes ne fushe dhe me mjaft rregull ne lojën e tyre, ne te parin rast qe ju krijua anglezet gjeten golin e avantazhit. Ne minutën e 76 Kevin de Brojne me nje te djathte te forte surprizoi portierin Trap. Ne sfidën e “sheikëve” triumfuan anglezet, ndërsa per Ibrahimoviç, mallkimin ne Champions League vazhdon.