Reali i Madridit dhe Bajerni i Mynihut ishin dy skuadrat e para qe prenë biletat për ne çerekfinalet e Uefa Champions League. Ne nje stadium te tejmbushur si ai i San Paolo, kampionet ne fuqi te Europes fituan me te njëjtin rezultat 3-1 ndaj vendasve te Napolit. Një ndeshje me dy fytyra per italianet. Nje pjese e pare fantastike per te zotet e shtëpisë, duke gjetur rrjetën qe ne minutën e 24 me Mertens. Me pas, belgu dhe Kristiano Ronaldo te pafat me gjuajtjet e tyre qe preken shtyllat e portave kundërshtare.

Gjithsesi për te kthyer gjithçka ne baraspeshe mendoi Serxhoi Ramos me fillimin e pjesës se dyte. 6 minuta me vone ne te 57-ën kapiteni i Realit kaloi per here te pare skuadrën e tij ne avantazh. Qe nga ky moment skuadra e Zinedin Zidan mori frenat e lojës, ndërsa ne fundin e takimit Morata vulosi rezultatin përfundimtar 3-1. Ne “Emirates Stadium” nje Bajern i papërmbajtshim e përsëriti rezultatin e takimit te pare, duke fituar 5-1 ndaj Arsenal. Edhe ne kete ndeshje nje pjese e pare mjaft e mire e topcinjeve te cilet e mbyllen ne avantazh fale golit te Teo Uolkot ne minutën e 20.

Pa mëshire bavarezet ne pjesën e dyte teksa gjeten barazimin ne minutën e 55 me Levadosvki nga pika e bardhe e penalltisë, pas nje faulli te Kosielni. Largimi me te kuqe i mbrojtësit ishte nje goditje e rende per Arsenal qe pesoi me pas edhe katër gola te tjere. Arjen Roben ne minutën e 68 kaloi per here te pare ne avantazh gjermanet ndërsa 10 minuta me vone i takoi Duglas Costa te linte shenje edhe ai ne kete mbrëmje. Fundi i takimit i takoi Arturo Vidal, i cili ne harkun kohor te 5 minutave mposhti dy here portierin Ospina. 1-5 rezultati përfundimtar ne nje nate makthi per londinezet dhe ndoshta per here te fundit ne pankine ne Champions me kete skuadër per teknikun Arsen Venger.