Olimpiakos i gjakovarit Hasi e nisi ne mënyrën me te mire raundin e trete te Uefa Champions League, duke fituar qe ne ndeshjen e pare, ne nje fushe te vështirë si ajo e serbeve te Partizanit. 3-1 ne Beograd per kampionet e Greqisë, te cilët tashme jane prane kualifikimit per ne raundin e play-off-it. Greket e nisen mjaft mire takimin kur qe ne minuten e 6 e panë veten ne epërsi fale golit te Mohamed El Fardu. Por avantazhi i miqve zgjati fare pak pasi 4 minuta me vone te zotet e shtëpisë kthyen gjithçka ne baraspeshe me Tawamba.

Gjithsesi përballë nje skuadre me shume kualitetet ishte vetëm çështje kohe qe Olimpiakos te kalonte përsëri ne avantazh, duke e gjetur ate me fillimin e pjesës se dyte me Romao ne minute e 56. Përballë nje skuadre te pafuqishme per t’u kundërpërgjigjur, greket e drejtuar nga legjenda kuqezi kontrolluan lojën dhe ne minute e pare te shtese shënuan golin e nokautit me Emenike ne shifrat përfundimtare 3-1, nje rezultat qe e ben me te lehte ndeshjen e kthimit.

Ndërkohë skuadra tjeter greke Aek u mund 0-2 ne Athine nga Cska e Moskës, duke komplikuar gjithçka per kualifikimin. Ruset shënuan nga nje gol për çdo pjese. Fillimisht talentin Xagoev ne minute e 46 ndërsa Wernbloom dyfishoi shifrat me fillimin e te dytës. Ne takimet e tjerat te vlefshme per raundin e trete te Uefa Champions League spikati fitorja surprize e Vardardit ne Shkup 1-0 përballë Fc Kopenhagen. Steaua barazoi ne Bukuresht 2-2 me Viktoria Pilsen, Sllavia e Prages mundi 1-0 Bate Borisov ndërsa Qarabag i Ansi Agollit u nda ne barazim pa gola me Sheriff Tiraspol.