Paris Sg dhe Manchester City nuk shkuan me shume se barazimi 2-2 ne Park De Princ, ne takimin e pare çerekfinal te Uefa Champion League nje rezultat qe tashme favorizon ne mënyre te qarte anglezet per kualifikimin. Nje ndeshje qe i pati te gjitha golat e shumte, emocionet, traversën  penalltinë e mohuar, por edhe atë te gabuar. Te ashtuquajturit qytetaret e filluan mjaft mire takimin, por protagonist ishte arbitri për te cilin nuk kishte 11- metersh dhe karton te kuq ndaj Mangala per ndërhyrjen ndaj Matuidi. Gjithsesi serbi Mazhic rikuperoi gabimin kur ne minutën e 14 dha nje penallti mjaft te dyshimte per nje faull ndaj David Luiz. Por nga pika e bardhe Ibrahimovic dështoi te mposhte portierin Hart. Penalltia e pritur i dha zemër skuadrës se pelegrinit dhe ne minutën e 36 ne nje kundërsulm te shpejte gjeti avantazhin me De Brojne. Por tre minuta me vone, nje gafe ne kombinimin Hart- Fernando u shfrytëzua mjaft mire nga sulmuesi suedez, duke kthyer gjithçka ne baraspeshe. Pjesa e dyte filloi me vrullin e vendasve ne kërkim te golit te avantazhit, duke e gjetur ate pikërisht ne minutën e 59 me ane te Rabiot. Gabimet ne prapavije nuk kishin mbaruar akoma kur ne minutën e 72 nje tjetër gafe kete radhe te vendasit me protagonist Orier – Tiago Siva i dha mundësinë Fernandinjos te siglonte shifrat përfundimtare 2-2. Edhe pse u prezantua me 11 heronjtë qe fituan El Clasicon, Reali i Madridit solli rezultatin me surprize te mbrëmjes, duke u mundur ne Gjermani nga vendasit e Wolsburg me rezultatin 2-0. Te zotet e shtëpisë zhbllokuan rezultatin qe ne minutën e 18 kur Rodriguez ktheu ne gol nje penallti te marre ngas Schurrle per nje faull te Casemiro. 4 minuta nga përfundimi i pjesës se pare ne një aksion te ideuar nga talenti Draxler, Henrique dhuroi nje top te Arnold qe dyfishoi shifrat e takimit. Ne pjesën e dyte ujqerit mbeten kompakt ne prapavije pa u dhëne shume mundësi madrileneve te godisnin portën. Dhe me pak fat mund te mbyllnin çështjen kualifikim  ne rastet e Shurrle dhe Kruse. 2-0 rezultati përfundimtar me 10 here kampionet e Europes, te cilëve tashme u duhet shume pune per te kthyer shifrat qe do t’i çonin ne gjysmëfinale.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *