Fitore e rëndësishme per Juventus ne javën e trete te fazes ne grupe te Uefa Champions League. Ne France edhe pse me 10 lojtare, zonja e vjetër arriti te fitonte 1-0 ne Lion, duke mbajtur kryesimin ne grupin H ne kuotën e 7 pikëve po kaq sa Sevilja. Vendasit kishin mundësinë e kalimit ne avantazh ne pjesën e pare, por Lakatet dështoi nga pika e bardhe kjo edhe për merite te legjendarit Bufon. Ne pjesën e dyte Juventus ngeli me nje lojtar me pak pas daljes me te kuqe te Lemina, por ne minutën e 76 atëherë kur miqtë ndodheshin ne vështirësi, shpëtimi erdhi nga Kuadrado qe me nje goditje fantastike mposhti portierin Lopes. Francezet ne sulm per golin e barazimit, por përsëri Bufon u be shpëtimtari i portës ne te paktën dy raste te pastra te Fekir dhe Toliso. Te njëjtin rezultat arriti edhe Sevilja ne Zagreb ndaj Dinamos fale golit te Samir Nasri. Edhe pse me shumicën e lojtareve te dëmtuar, Borusia Dortmund arriti nje fitore mbreselenese2-1 ndaj nje skuadre si Sporting ne fushën e vështire te Hoze Alvelade. Gjermanet e mbyllen praktikisht ndeshjen qe ne pjesën e pare fale golave te Abumejang dhe Weigl, ndërsa portugezet u kundërpërgjigjen ne pjesën e dyte me Bruno Cezar. Dormtund ne krye te grupit F me pike te barabarta 7 me Realin qe nga ana e tij shpartalloi Legia Varshaven 5-1. Për madrilenet lane shenje ne kete ndeshje Bale Asensio Lukas e Morata, por jo Kristiano Ronaldo ne ate qe pritej si mbrëmja e tij e madhe per te prekur 100 golat ne Champions League. Leicester i Klaudio Ranierit arriti fitoren e trete radhazi ne grupin g dhe tashme vetëm zyrtarisht nuk është i kualifikuar per ne fazën tjetër. Dhelprat fituan 1-0 ndaj Kopenhagën me gol te Mahrez. Ne takimin tjetër te grupit G, Porto arriti vetëm ne shtese te fitonte ne Bruzh me rezultatin 2-1. Edhe pse belget e mbyllen pjesën e pare ne avantazh, dragonjtë shënuan dy gola ne te dytën me Lajun dhe Andre Silva ne minutën e trete te shtesës me penallti. Grupi me i ekuilibruar ai E. Bayer Leverkusen dhe Totenhem e mbyllen takimin ne barazim pa gola. Ne Moske 1-1 sfida mes Cska dhe Monako me francezet qe arritën te barazonin tre minuta nga fundi fale Bernardo Silva.