Kane përfunduar tre ndeshjet e fundit te fazës se pare te play off-it ne Ligen e Kampioneve.

Ne Amsterdam, Ajksi mori nje fitore me vlere kundër Dinamos se Kievit me rezultatin 3-1. Rezultati u zhbllokua shume shpejt qe ne minutën e dyte nga Donny Vand de Beek. Me pas ishin miqtë ata qe barazuan vetëm pas 13 minutash me ane te Tomasz Kedziora. Megjithatë Ajax u tregua kembengules dhe realizoi edhe 2 here te tjera me ane te Hakim Ziyech ne minutën e 35 dhe Dusan Tadic ne te 43-n. Ne pjesën e dyte Dinamo e shtoi presionin, por mbrojtja e Ajksit nuk la hapësira madje rrezikoi  me kundërsulme te shënonte edhe golin e katërt.

Nje fitore te rëndësishme mori edhe AEK-u i Athinës ne transferte kundër skuadrës hungareze te Mol Vidi-t. Ekipi grek u ndihmua nga fakti qe ne minutën e  23 Szabolcs Huszti u ndëshkua me karton te kuq dhe i la vendasit me 10 lojtare. Viktor Klonaridis ishte ai qe kaloi miqtë ne avantazh ne te 34-n, ndërsa Bakasetas ne nisje te pjesës se dyte e çoi rezultatin ne 2-0. Por ne minutën e 54’, ai u ndëshkua me karton te kuq dhe Lazovic shkurtoi rezultatin.

Ndërsa ndeshja tjetër e fazes se play off ndërmjet Young Boys dhe Dinamos se Zagrebit u mbyll ne barazim 1 me 1. Zviceranet e nisen mjaft mire takimin me Mbabu qe kaloi vendasit ne avantazh pas vetëm 2 minutash. Por kroatet e morën shume shpejt veten dhe përpjekjet e tyre u finalizuan nga Orsic me ane te nje kundërsulmi pak para përfundimit te pjese se pare. I ndikuar edhe nga goli i barazimit, Dinamoja dominoi ne 45 minutat e dyta dhe pati nje shans mjaft te mire me Hajrovic-in, por goditja e tij kapi shtyllën.