Rezultati me surprize i mbrëmjes se dyte te raundit te play-off-it ne Champions League erdhi nga Spanja. Ne sfidën e transmetuar ne Vizion Plus ne El Madrigal, Monako hodhi nje hap te rendesishem drejt kualifikimit per ne fazën e grupeve, duke fituar ndaj vendasve te Villareal me rezultatin 2-1. Skuadra e Principatës e pa veten shpejt ne avantazh kur qe ne minutën e 3 Fabinho ktheu nje gol te mare nga Lamar, pas nje faulli ne zone. Te zotet e shtëpisë u hodhën ne sulm per golin e barazimit dhe pas disa rasteve te pastra, e gjeten ate ne minutën e 36 me ane te brazilianit Pato. Ne pjesën e dyte, spanjollet u goditen ne momentin e tyre me te mire kur ne minutën e 72 pas nje aksioni personal, talenti portugez Bernando Silva i dhuroi fitoren Monakos. Ne takimin me te rëndësishëm te mbrëmjes, Roma mori nje barazim me mjaft vlera ne Do Dragao 1-1 me Porton. 20 minutat e para fantastike per skuadrën e Spaletit qe gjeti edhe rrjetën me autogolin e Felipe. Por largimi i Vermalen me kartonin e kuq, ndikoi ne lojën e Romes qe pësoi gol ne minutën e 60 me Andre Silva nga pika e bardhe e penalltisë. Debuton me fitore ne Champions League me Legian e Varshaves, Besnik Hasi. Polaket fituan ne fushën e Dundalk 2-0 fale golave nje pjesën e dyte te Nikoliç dhe Prijoviç. Show nga skocezet e Celltik, te cilët shpartalluan Hapoel Beer Sheva 5-2. Vendasit e mbyllen pjesën e pare 3-0 fale Rogic dhe dopietes se sulmuesit Griffiths. Por me fillimin e pjesës se dyte, izraelitet surprizuan duke gjetur dy here rrjetën ne harkun kohor te dy minutave me Maranhao dhe Melikson. Ne minutën e 73, Dembele shënoi golin e katërt, ndërsa kapiteni Brown, 5 minuta nga fundi vulosi rezultatin përfundimtar 5-2. Nje hap te rëndësishëm drejt kualifikimit hodhën edhe bullgaret e Ludogorec qe fituan 2-0 ndaj Vitkoria Plzen.