Shmanget derbi madrilen dhe nje përballje e teknikut Guardiola me skuadrën e tij te re. Ne Nion te Zvicrës UEFA hodhi shortin për gjysmëfinalet e turneut prestigjioz Champions League. Goglat e hapura nga ambasadori i finales Dejan Stankoviç vunë përballë njëra-tjetrës Altetikon e Madrid te Diego Simeones kundër Bajernit. Nje sfide e veçante me dy filozofi te ndryshme futbolli. El Cholo merrte drejtimin e Atletikos ne vitin e fundit te Guardioles ne krye te katalanasve dhe mundej ne takimin e pare me rezultatin e thelle 5-0. Gjithsesi, nen filozofinë e tij, Los Colchoneros triumfuan po atë vit ne kupën e vogël te Evropës, për te rrëmbyer me pas ne sezonet e tjera kampionatin dhe Champions League. Perla e tyre e fundit eliminimi i kampioneve te Euopres Barcelonës ne çerekfinale. Ndërkohë Bajerni ne palmaresin e tij ka nje kupe kampione te fituar pikërisht ndaj Atletikos ne vitin 1974 me rezultatin e thelle 4-0. Ne çiftin tjetër Mançester City do te sfidoje Realin e Madridit me skuadrën e Zinedin Zidan qe ndoshta fati e vendosi përballë ekipit me pak rrezikshëm. Gjithsesi ne kampin kundërshtar, tekniku Pelegrini ka nje sfide personale kundër ish-ekipit te tij. Ne histori te dy skuadrat janë përballur njëherë ne fazën e grupeve ne sezonin 2012-13 ku madrilenet fitonin ne Santiago Bernabeu 3-2 dhe barazonin ne Angli 1-1. Takimet e para do te luhen ne 26 dhe 27 prill, ndërsa ato te kthimit një jave me pas dhe do te transmetohen drejtpërdrejt dhe ekskluzivisht ne Vizion Plus dhe Platformën Tring.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *