4 ekipe prenë biletën per ne turin tjetër, dy jave nga fundi i fazës ne grupe ndërsa Manchester City theu tabunë e përballjeve te kaluara duke mundur Barcelonën 3-1. Kundërpërgjigjja me e mire per Guardiolen ne javen e 4 te fazës ne grupe te Uefa Champions League ne nje ndeshje ku skuadra e tij dhuroi spektakël, ne nje rezultat me përmbysje duke u hakmarrë per ate ne Kamp Nou.  Edhe pse e nisi mire, por edhe u godit kur gjyqtari nuk i akordoi nje penallti te pastër per nje faull ndaj Sterling, te ashtuquajturit qytetaret e pane veten ne disavantazh  ne minutën e 21 fale golit te Mesit qe shfrytëzoi mjaft nje mire nje pasim te Neymar. Gjithsesi ky gol nuk i dekurajoi vendasit te cilët ne minutën e 39 gjeten golin e barazimit me Gyndogan. Ne pjesën e dyte dominues ekipi i Guardioles qe kaloi per here te pare ne avantazh ne minutën 51 fale nje perle te De Brojne ne goditje dënimi. Barcelona përsëri e rrezikshme 15 minuta me vone ku vetëm traversa i mohoi Andre Gomez golin e barazimit. Gjithsesi ne nje mbrëmje ku do te fshiheshin te gjitha dyshimet Mancester City shënoi edhe golin e trete me arkitekt De Brojne, dhe finalizues Gyndogan heroi i mbrëmjes per te zotet e shtëpisë. Ne takimin tjetër te grupit C, Borusia Monchengladbah arriti nje rezultat surprize ne shtëpi 1-1 me Selltik. Vendasit gjeten te paret rrjetën me Stindl, por u barazuan nga dembele nga pika e bardhe e penalltisë 16 minuta nga fundi. Edhe pse me vështirësi Arsenal dhe Paris Sg fituan ne fushat kundërshtare te Ludogorec dhe Bazel. Ne disavantazh te dy golave, topçinjtë gjeten tre here rrjetën me Xhaken, Zhiru dhe Ozil ne minutën e 88-te. Edhe parisienët triumfuan ne fund 2-1 ne St Jakop Park fale golit te Menier. Bayerni përmbysi shifrat ne Filips Stadion 2-1 ndaj Psv Eindhoven fale dopietes se Levandovski. Dy gola edhe per Grizman, nje nga te cilet ne minutën 93 ne fitoren e Atletikos se Madridit 2-1 kundër Rostov. Grupi me i ekuilibruar ai B. Benfika kaloi ne vend te pare pas fitores se ngushte 1-0 ndaj Dinamos se Kievit. Portugezet me pike te barabarta me Napolin qe barazoi ne Stamboll 1-1 me Beshiktash.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *