Profesionistët e shendetit kanë përgatitur këtë mesazh për njerëzit, në rast se nuk doni të rrezikoni të shkoni në spital menjëherë.

1. Simptomat shfaqen nga dita e tretë pas infektimit (simptoma virale).

Faza e parë; Dhimbje trupi ? Dhimbje në sy Dhimbje koke ? Të vjella ? Diarre Rrufë ose bllokim i hundës Djegie në sy ? Djegie gjatë urinimit ? Ndjenjë e etheve Fyti i gërvishtur (dhimbje fyti) ?Eshte shumë e rëndësishme të llogariten ditët e simptomave: 1, 2, 3. ? Merrni masa para se të fillojë ethet.

2. Kujdes , është shumë e rëndësishme të pini shumë lëngje, veçanërisht ujë të pastruar. Pini shumë ujë për të mbajtur fytin të thatë dhe për të cliruar mushkëritë.

Faza e 2-të; (Dita e 4-të e 8-të) Faza Inflamatore.

3. Humbja e shijes dhe / ose erës ? Lodhje me përpjekje minimale ? Dhimbje në gjoks (kafaz i kraharorit) . Forcimi i gjoksit ? Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës (në zonën e veshkave) ? Virusi sulmon mbaresat nervore; ? Dallimi midis lodhjes dhe gulçimit: • _Mungesa e ajrit( gulcimi )është kur personi është ulur – pa bërë asnjë përpjekje – dhe merr frymë; • Lodhja është kur personi lëviz për të bërë diçka të thjeshtë dhe ndihet i lodhur.

4. Kërkon shumë hidratim dhe vitaminë C.  Covid-19 lidh oksigjenin, kështu që cilësia e gjakut është e dobët, me më pak oksigjen.

Faza e tretë – shërimi; Faza e shërimit fillon në ditën e 9-të, e cila mund të zgjasë deri në ditën e 14-të (rimëkëmbja).

5. Mos e vononi trajtimin, sa më shpejt aq më mirë!

6. Eshte më mirë të mbash këto rekomandime, parandalimi nuk është kurrë teprim ! • Uluni në diell për 15-20 minuta • Pushoni dhe flini për të paktën 7-8 orë. • Pini 1 litër e gjysmë ujë në ditë • Të gjitha ushqimet duhet të jenë të nxehta (jo të ftohta). ? Mbani në mend se pH i koronavirusit varion nga 5.5 deri në 8.5.

Pra, gjithçka që duhet të bëjmë për të hequr qafe virusin është të hamë më shumë ushqime alkaline, mbi nivelin e acidit të virusit.

Të tilla si;  Banane, → 9,9 pH Limoni i verdhe → 8,2 pH ? Avokado – pH 15,6 ? Hudhra – pH 13.2 ? Mango – pH 8.7 ? Mandarin – pH 8,5 ? Ananasi – 12,7 pH ? Portokalle – 9,2 pH

7. Si e dini se keni Covid-19?! ? Kruarje të fytit ? Grykë të thatë Kollë e thatë Temperaturë e lartë ? Vështirësi në frymëmarrje ? Humbja e nuhatjes dhe shijes

MOS e mbani këtë informacion vetëm për veten tuaj, por jepjani të gjithë familjes dhe miqve tuaj./ Living

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *