Për ish-deputetin e PD, Oerd Bylykbashi drejtësia ka folur për tragjedinë e Gërdecit. Në një intervistë të dhënë për edicionin qendror të lajmeve në “Vizion Plus”, Bylykbashi u shpreh se nuk mund të bëhen komente përsa kohë që ka një vendim nga organet e drejtësisë.

 

“Për të gjithë shqiptarët ajo është një tragjedi e rëndë, me jetë të humbura. Sa i përket nëse ëshytë vënë drejtësia apo jo, tashmë ka folur sistemi i drejtësisë, ka marrë vendime, duke nxjerrë përgjegjësitë përkatëse. Unë jam askushi që të dal mbi sistemin e drejtësisë dhe të marr një vendim. Përndryshe, e gjithë kjo që ne përpiqemi të bëjmë reformë në drejtësi dhe më pas të mos besojmë institucionet e drejtësisë, është një xhiro bosh”, tha Oerd Bylykbashi përballë gazetarit Roland Zili.

 

Këtë të hënë, familjarët kujtuan me lule në duar e mes lotëve të dashurit e tyre që humbën jetën 15 marsin e 2008-ës.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *