Mbledhja e Partise Demokratike eshte shoqeruar me debate te forta mes Bashes nga njeri krah dhe deputeteve Bylykbashi dhe Noka nga ana tjeter.

Me poshte debati i plote:

LULZIM BASHA


Oerd, ke ti ofertë për cështjen e vetingut?


OERD BYLYKBASHI:


“Ato lloj insinuatash tërhiqi kryetar.Unë po përsërisja një qëndrim që ta kam thënë në grup parlamentar, para dy javësh. Unë e kisha për Ramën atë postim. Qëndrimi im është në parim. Duhet të ishte këtu kryetari I grupit I ngarkuar per vetingun I cili më ka kontaktuar mua ditën e enjte dhe I kam thënë kujdës se nuk është interesi ynë. Rama e di shumë mirë cfarë do, se e thotë në publim.Unë ka thënë Rama ofron Pazar, nuk kam thënë që ka marrëveshje PD. Unë ta kam thënë në grup, ne na duhet sistemi zgjedhor, reforma zgjedhore, reforma territoriale dhe pastaj vetingu.
Une e kam thene publikisht, ne na duhet nje strategji per te gjitha reformat. Baterite e partise u turren ndaj meje, eshte nje reagim i ulet nga Partia Demokratike ndaj meje.


Lulzim Basha:


A di ti Oerd nese dikush në parti ka marre nje propozim me jep vetingun të tē jap reformen territoriale?


Oerd Bylykbashi:


Nese ndodh kryetar, është një thike pas shpine per demokratet. Eshte pazar i ofruar publikisht.

Oerd Bylykbashi.


Aq sa kam thene, nuk ndryshon. Po te them kete gje, po e pranove do demtosh demokratet. Nese per vetingun merr sistemin zgjedhor, mua me ke nga pas.


Lulzim Basha.


Refuzoni cdo ide se na qenka ofruar pazar i ndarjes territoriale per vetingun se eshte nje dem qe i behet demokrateve.


Oerd Bylykbashi.


Po ndodhi kjo demtohen demokratet.Qellimi im eshte qe te frenoj Edi Rmen, qe mos te vazhdoje kete histori.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *