Surpriza e këtij sezoni ne Gjermani, Lapicigu, nuk shkoi me shume se barazimi 2-2 ne Augsburg ne sfidën e vlefshme per javën e 23 te bundesliges, duke i dhene mundësi kryesuesve te Bajernit te shkëputen ne krye te renditjes ne rast te nje fitoreje. Te zotet e shtëpisë kaluan te paret ne avantazh qe ne minutën e 19 me Stafilidhis, por miqtë 6 minuta me vone arritën te kthejnë gjithçka ne baraspeshe me Werner.

Me fillimin e pjesës se dyte, Laipcigu kaloi per here te pare ne avantazh ne Comper, por 8 minuta me vone ne te 60-en Hintereger barazoi shifrat, nje rezultat qe nuk do te ndryshonte deri ne fund te takimit. Gjithsesi Lapicigu vazhdon te mbaje vendin e dyte, i shkëputur nga Dortmund, çka përkthehet ndryshe një vend ne Champions League sezonin e ardhshëm.