Humbje e papritur per Herten e Berlinit ne javën e 26 te bundesliges gjermane ne përpjekje per te rrëmbyer nje vend ne Champions League sezonin e ardhshëm. Ne Olimpiastadion vendasit u munden me rezultatin 1-3 përballë Hofenhaim qe tashme u ngjit ne vend te trete duke parakaluar Dortmund ndërsa shfaqet nje rrezik serioz per Laaipcigun me vetëm nje pike me shume. Ishin ne fakt te zotet e shtëpisë, te cilet kaluan te paret ne avantazh ne minutën e 32 me Pekarik.

Por avantazhi i vendasve zgjati vetëm 7 minuta kur Kramaric ktheu gjithçka ne baraspeshe nga pika e bardhe e penalltisë. Me fillimin e pjesës se dyte, situata u përkeqësua per skuadrën e kryeqytetit gjerman kur Mitelshted la skuadrën me nje lojtar me pak pas kartonit te kuq. Qe nga ky moment Hofenhaim mori frenat e lojës, duke arritur te kalonte ne avantazh per here te pare ne minutën e 76 me protagonist sule. 4 minuta nga fundi përsëri kroati 25-vjeçar Andrey Kramaric gjeti rrjetën duke shënuar golin e trete, ne rezultatin përfundimtar 3-1. Pas kësaj humbje, e dyta radhazi, Herta e Berlinit mban vendin e peste ne renditjen e përgjithshme ne kuotën e 40 pikëve, ndërsa tashme rrezikon seriozisht zonën evropiane.