Pa Abumejang i pezulluar për motive disiplinore, Borusia Dortmund u mund ne nje tjetër ndeshje te bundesliges, ketë here ne javën e 12 kundër Shtutgartit. 2-1 per vendasit duke i futur ne nje krize te thelle verdhezinjte. Takimi filloi mjaft i zjarrte per te zotet e shtëpisë, te cilët ne aksionin e tyre te pare arritën te gjejnë avantazhin, kur Akolo çoi topin ne rrjete ne minutën e 4 pas nje çoroditje ne prapavijën kundërshtare.

Dortmund ne sulm me te gjitha forcat ne kërkim te barazimit te shifrave, por gjate pjesës se pare hasen ne rezistencën e Zieler ne nje mbrëmje te mire. Gjithsesi ne minutën e dyte te shtesës ne ketë pjese arbitri kryesor akordoi nje penallti per miqtë pas nje topi te prekur me dore nga Pavard.

Përsëri portieri Zieleer i jashtëzakonshëm ne pritjen ndaj Shyrrle, edhe pse nuk mundi te bënte dot asgjë përballe Fillip, me i shpejte ne zone.

Pjesa e dyte identike si e para kur ne minutën e 51 Shtutgarti dyfishoi shifrat me Brekalo duke shfrytëzuar nje pasiguri te portierit Burki. Reagimi i Dortmund ketë here i vaket me nje sulm, steril i ndikuar edhe nga mungesa e Abumejang, duke i dhëne mundësi vendasve te fitonin terren. Shtutgart provoi me Asano ndërkohe qe Dortmund ju kundërpërgjigj me Jarmolenko e Shurlle,  por pa arritur te ndryshonin shifrat. Fitore me vlera per Shtutgart, ndërkohë qe per Dortmund futet ne krizën me te thelle te viteve te fundit.

Barazim surprize per Monakon ne javën e13   te kampionatit francez duke ju larguar tashme kreut te renditjes. 1-1 përballe Amiens ne Stad te Likorn me skuadrën e Principatës qe ngjitet ne kuotën e 29 pikëve tre me pak se kryesuesit e Paris Sg qe kane një ndeshje  me pak.

Edhe pse me nje skeme shume ofensive me Falkao Carrizo Keita dhe Roni Lopes skuadra e Zhardim nuk arriti te gjente avantazhin. Atëherë kur mendohej se ishe vetëm çështje kohe, zhbllokimi i shifrave nga miqtë, ishte Amiens qe ne mënyre surprize kaloi ne avantazh ne minutën e 31 me Gakpe qe shfrytëzoi nje pasim te Kakuta  Tekniku portugez futi ne loje ne pjesën e dyte Gezal dhe Jovetic me malazezin qe arriti te shënonte golin e barazimit ne minutën e 67.

Pavarësisht presionit te madh deri ne fund Monako nuk arriti te shënonte golin e fitores, duke u larguar me vetëm nje pike nga fusha e debutuesve te ligës se pare.