Brazili ka bëre detyrën duke shenuar një fitore 2-0 ndaj Ekuadorit, në ndeshjen e vlefshme për kualifkueset e botërorit Katar 2022.

Një duel ku, dhe pse u pa qartë dominimi i Selecaos nga fillimi deri në fund,  golat erdhën vetëm në pjesën e dytë të sfidës.

Fillimisht brazilianëve iu mohua një gol pozicion jashte loje i Gabigol që për arbitrin nuk kishte dyshime.

Ndërsa gjithcka u zhbllokua në pjesën e dytë me futbollistin e Everton , Ricarlison që nuk gaboi dhe kaloi në avantazh skuadrën e tij .

Kur dukej se sfida po shkonte drejt përfundimit , ishte Nejmar që pas ekzekutimit saktë të një penalltie , vulosi rezultatin final të ndeshjes me shifrat 2-0 .

Një triumf i rëndësishëm për  Brazilin i cili  ruan vendin e parë në grup me 15 pikë të plota pas 5 ndeshjeve ndërsa ndiqet nga Argjentina me 4 pikë më pak.