Botërori I Rusisë duket se ka vendosur hierarki të reja sa I takon kandidateve për topin e artë. Largimi I Ronaldos dhe Messit para kohe si dhe forma e mirë e atyre q sshkuan dri në finale si Modric, Mbape dhe Griezman duketgs e do ta bëjë shumë interesante garën për këtrë cmim prestigjoz individual.

Të gjithë do të jenë në gjueti te Ronaldos. Ylli portugez që sapo la realin e madridit për Juventusin, bëri një botrëror të mirë në nivel individual pasi shënoi 4 gola dhe udhehoqi  skuadrën e tij në ndeshjen që luajti deri në 1/8 por fakti që nuk shkoi më tej e dëmton disi në garën për Topin e Artë. Megjithatë Ronaldo ka avantazhin e të qënit protagonist I madh dfhe lider I triumfit të trete radhazi të Real Madrid në Uefa Champions League ku në total shënoi 15 gola në 13 ndeshjee.

Pas tij vjen Luka Modric, shoku I tij i skuadrës tek Real Madrid. Ai gjithashtu ishte nder më të mirë e “Los Blancos” në Champions por përvec kësaj ai ka meritën kryesore te drejtimit dhe udheheqjes se Kroacisë për në finalen e kupës së botës. Modric ka kohe që konsiderohet ndër më të mirët në botë në rolin e tij dhe nuk do të ishte aspak cudi që të konsiderohej favorit për topin e artë, gjithnjë nëse votohet me gjakftohtësi dhe nëse nuk do të ecet sipas traditës ku në dhënien e këtij cmimi ata që preferohen janë kryesisht sulmuesit.

Kuota në rritje edhe për Griezman. Ai prej disa sezonash është ndër më të mirët në botë në fazën ofensive dhe në mënyre te vecante tek Atletiko Madrid. Këtë herë e penalizon pak fakti që nuk pati sukses me Atletikon ne Champions por në kupën e vogël te europës,Uefa Europa League. Megjithatë botërori I shkelqyer që zhvilloi dhe kupa e ngritur me Francën I kanë dhënë goxha dorë. Është e njejta situatë edhe për Kilian Mbappe, djaloshin e artë të futbollit francez, I riu më I mirë I botërorit. Pavarësisht se llogaritet ndër pretendentet duket se këtë vit është shumë e vështirë që ai ta fitojë por shumë shpejt topi I artë mund të jetë prone e tij.

Më pas rënditet i zakonshmi Leo Messi protagonist kryesor I fitimit të titullit dhe këpucë e artë me Barcelonen në Spanjë. Por “pleshtin” e dënon jo pak dalja para kohe nga botërori dhe Championsi. E njëjta situatë mund të thuhet për Momo Salah I cili pas eksperiencës jo brilante me Egjiptin ne boteror ka rënë në kuota. Sido të shkoi puna duket qartë se 2018 mund të jenë fundi I dominimit absolute të dyshes Ronaldo-Messi në panoramën futbollistike botërore.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.