Danimarka komplikon shume çështjen e kualifikimit ne botëror, pas barazimit te ndeshjes se pare ne shtëpi kundër Irlandës me rezultatin 0-0. Portieri i miqve Randolf eshte kthyer ne nje postbllok te pakalueshëm per gjuajtjet e vazhdueshme te Kornelius, Sistos apo Jorgensen. Megjithatë edhe fati ka qene me irlandezet si ne rastin e minutës se 32 kur Sisto me portën e boshatisur nuk gjeti dot rrjetën. Miqte qe deri ne fund te pjeses se pare nuk kishin dale nga mbrojtja zgjohen ne minutën e 43 dhe rrezikojnë seriozisht portën e Shmajkel, por shpatulla e tij i thotë jo gjuajtjes se Kristit pas nje depërtimi te shpejte nga e djathta. Ne pjesën e dyte Irlandezet me aktive, por rastet me te pastra i kishin vendasit dy here me ane te Yusuf Poulsen dhe me Larsen,  por portieri Randolf serish ka bere mrekulline. Tre dite me pas ne Dublin do te jene 90 minuta vendimtare pse jo edhe me shume per te percaktuar ate qe do te udhëtoje drejt Rusi 2018.

E njejta situate edhe ne plejofin e pare mes Oqeanisë dhe Amerikës Latine. Ne Westpak Stadium te Uellingtonit, Zelanda e re priti Perune qe u rendit e fundit ne grupin kualifikues te Amerikës Latine dhe serish ka përfunduar pa gola. Ka nisur me drithërima qe ne minutën e 6 kur Farfan pas nje mosmarrëveshje mes mbrojtjes vendase dhe portierit thuajse ka shenuar, por Marinovic ka arritur ta nxjerre topin pa e kaluar vijen fatale. I gjithë takimi ka qene nje duel i vazhdueshëm mes sulmuesve peruane dhe portierit vendas qe ne disa raste ka bere mrekullinë, ndërkohe qe Zelanda e Re ka rrezikuar seriozisht ne minutën e 86 te ndeshjes kur nje gjuajtje e Rajan Thomas gjeti shtyllën pingule te peruaneve. Ashtu si ne plejofin tjetër mes Hondurasit dhe Australisë, edhe ketu rrjetat mbeten te paprekura.

Ndërkohe eshte kompletuar 5 e Afrikes ne botërorin Rusi 2018. Pas Nigerisë, Egjiptit dhe Senegalit jane kualifikuar edhe Maroku dhe Tunisi. Dy shtetet e Afrikës se Veriut arritën qe ne takimet e fundit ne grupe te marrin rezultate pozitive dhe te kualifikohen. Tunizia ka barazuar ne shtëpi 0-0 me Libinë ne nje takim mjaft te tensionuar edhe per shkak te situatës politike mes dy vendeve. Per vendasit ishte vendimtare te mos humbisnin dhe e kane arritur qëllimin. Nderkohe ne grupin C situata ishte me e ndryshme me Marokun dhe bregun e fildishte qe ndaheshin me nga nje pike. Nje fitore e vendasve te drejtuar nga Belgu Mark Vilmots do te çonte keta ne botëror, por Maroku i befason brenda 5 minutave ne pjesën e pare. Fillimisht Dirar ne minutën e 25 dhe me pas Benatia ne te 30 i kane dhene fitoren dhe kualifikimin ne Botëror.