Borusia Dortmund ka bere nje hap te gabuar ne sfidën e pare te javës se 7 te Bundesliges, pasi u ndal ne barazim 1 me 1 nga Herta Berlin. Nje nga takimet me te forta te kësaj jave ne Gjermani qe vinte përballë dy skuadra ndjekëse te Bajernit, nuk prodhoi fitues, duke kënaqur ne mënyre te veçante pikërisht skuadrën e Karlo Ancelotit qe ka shansin tashme te thelloje diferencat me ndjekësit, nëse fiton sot ndaj Ajtraht Frankfurt ne transferte. Ne pjesën e parë në momentin më të mirë të Dortmundit, ishin berlinezet që shënuan me anë të Stoker, i aftë për të realizuar pas pasimit të Ibisevic. Reagimi i vendasve ishte i fortë, por Aubamejang humbet disa mundësi të mira para portierit të Hertes, duke shtuar këtu edhe nje shtylle dhe nje penallti te pritur nga Gardini Mik. E megjithatë, mallkimi do te prishet ne minutën e 82 kur me ne fund Aubamejang arrin te realizoje i shërbyer nga Dembele. Dortmundi nuk humbet ne shtëpi ne Bundeslige prej 25 ndeshjesh, rekord absolut, por ne këtë rast, pika e marre nuk kënaq, pasi Bvajerni mund te shkoje ne +6 pike nëse fiton.
Ndërkohe ne France, skuadra e Nices duket se po përjeton nje përralle te bukur nga e cila shpreson te zgjohet sa me vone. Ne javën e 9 te kampionatit surpriza e madhe e këtij edicioni mundi 2 me 0 ne shtëpi Lionin fale golave te shënuar nga Baysse ne minutën e 5 dhe Ser ne minute e 76. Për t’u evidentuar edhe mbetja me 10 lojtarë e miqve ne minutën e 28 pas daljes me të kuq të Fekir. Ndërkohe protagonist këtë herë në planin negative ka qenë Balotelim i cili humbi një 11-metersh në minutën e 80, por për fatin e tij, nuk influencoi në rezultat. Në përballjen tjetër, Monaco mundi 3 me 1 Tuluz në betejën për vendin e dytë. Në renditje, Nice ka 23 pikë, Monaco 19 dhe PSG me një ndeshje me pak ka 16 pikë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.