Sevilla dhe Valencia janë dy skuadrat e fundit qe prenë biletat per ne gjysmëfinalet e Kupës se Mbretit ne Spanje. Pavarësisht dëshirës se mire per te arritur nje kualifikim historik skuadra e kategorisë se dyte mirandes u mund edhe ne sfiden e kthimit te vlefshme per çerekfinalet ketë radhe 0-3 nga Sevilla, duke përfunduar aventurën ne Copa Del Rey. Ne Municipal de Anduva gjithçka shkoi keq për vendasit, te cilët e panë veten ne disavantazh qe ne minutën e 9-te te takimit. Cristoforo u pengua ne zone nga Ion Velez,  ndërsa nga pika e bardhe ishte Iborra qe shënoi per andaluzet. Te zotet e shtëpisë te pafat edhe ne pjesën e dyte, kur u goditen ne momentin me te mire te tyre. Ne minutën e 70-te ishte Huan Munjoz, i cili dyfishoi shifrat pas një pasimi te Vitolo, ndërsa kapiteni Koke sigloi shifrat përfundimtare 3-0 ne minutën e dyte te shtesës. Valencia beri te pavlefshëm rezultatin surprize ne Mestaja 1-1 ne ndeshjen e pare, teksa fitoi ne kthim ne stadiumin Gran Canaria 1-0 kundër Las Palmas. Goli i vetëm per miqtë u shënua ne minutën e 20 nga Rodrigo. Edhe pse vendasit tentuan te barazonin shifrat, skuadra e Geri Nevil arriti te administronte deri ne fund te takimit rezultatin. Takimet e para do te luhen ne datat 3 dhe 4 shkurt, ndërsa ato te kthimit nje jave me pas, ndërsa keto sfida do te transmetohen drejtpërdrejt dhe ekskluzivisht ne platformën Tring Hd.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *