Ministria e Shëndetësisë ka publikuar shifrat e rasteve të reja me Covid dhe viktimave nga Covid.

 

Sipas Ministrisë, janë kryer 1,289 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 95 qytetarë.  Ndërkohë në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me SARS-COV2 pozitiv.

 

“Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 1,289 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 95 qytetarë, në këto bashki: 37 në Tiranë, 9 në Sarandë, 4 në Fier, 3 në Shkodër, Mirditë, Berat, Skrapar, 2 në Lezhë, Kurbin, Durrës, Rroskovec, Lushnje, Vlorë, Gjirokastër, Devoll, Kolonjë, Gramsh, 1 në Kukës, Has, Tropojë, Kamëz, Patos, Divjakë, Mallakastër, Delvinë, Përmet, Tepelenë, Kuçovë, Poliçan, Elbasan.

Janë 1,747 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 45 pacientë, nga të cilët 7 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka dy humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Tirana 64-vjeç dhe një qytetar nga Shkodra 84-vjeç.
Janë shëruar 396 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 266,697 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (03 Mars 2022)
Raste të reja ditore 95
Të shëruar në 24 orë 396
Të shtruar në spitale 45
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 1,289

Testime totale 1,748,195
Raste pozitive 271,920
Raste të shëruara 266,697
Raste Aktive 1,747
Humbje jete 3,476

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 493
Fier 265
Elbasan 166
Vlorë 149
Lezhë 182
Kukës 114
Berat 104
Shkodër 91
Durrës 75
Gjirokastër 58
Korçë 43
Dibër 7″

Leave a Reply

Your email address will not be published.