Joe Biden ka mbajtur një takim privat me të venë dhe vajzën e Alexei Navalny, liderit të opozitës ruse që vdiq në një burg në Arktik javën e kaluar.

Pas takimit me Yulia dhe Dasha Navalnaya në Kaliforni, presidenti amerikan shkroi se “trashëgimia e guximit” e Navalny do të jetojë në to.

Një kritik i shquar i Kremlinit, Alexei Navalny vdiq papritur teksa doli për një shëtitje, tha shërbimi i burgut.

Por gruaja e tij beson se presidenti rus urdhëroi vdekjen e burrit të saj.

Disa liderë botërorë gjithashtu kanë fajësuar drejtpërdrejt Vladimir Putinin për vdekjen e Navalny-t dhe takimi i së enjtes erdhi ndërsa SHBA përgatitej të shpallte një grup të ri sanksionesh kundër Rusisë.

Fotot e publikuara nga Shtëpia e Bardhë treguan Biden duke përqafuar Yulia dhe duke folur me të dhe Dasha në një dhomë hoteli në San Francisko.

Më pas, ai u tha gazetarëve se zonja Navalnaya “do të vazhdojë luftën… Ajo nuk po dorëzohet”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *