Subscribe

Kreu i PD-së, Sali Berisha, ka reaguar një ditë para Samitit të BE, ku u ka bërë thirrje qytetarëve që të bashkohen nesër në protestë.

 

Sipas Berishës, populli opozitar do të mbushë sheshet, ndësa akuzon kryeministrin Edi Rama se ka dhunuar votën e shqiptarëve dhe se pushtetin e tij e ka ngritur mbi afera të ndryshme.

 

“Por nesër ne, populli opozitar, do të mbushë rrugët dhe sheshet e Tiranës në një shenjë proteste, në një protestë të fuqishme pikërisht në mbrojtje të vlerave evropiane, tmerrësisht të rrezikuara dhe kërcënuara nga Edi Rama dhe regjimi i tij.

 

Çdo shqiptar që e do këtë vend, që do lirinë, dinjitetin njerëzor, të ardhmen e tij dhe të fëmijëve të tij në liri, dhe që beson se kushti i të gjitha kushteve është vota e lirë, bashkohet nesër në shesh me ne, për t’i dëshmuar, lidershipit evropian se ne jemi në një betejë me armikun e egër të votës së lirë të shqiptarëve, Edi Rama.

 

Për t’i dëshmuar lidershipit evropian se njeriu që qëndron si përfaqësues i Shqipërisë në atë samit, e ka pushtetin të ngritur mbi dhunimin e votës së lirë të shqiptarëve. E ka pushtetin të ngritur mbi drogën, trafiqet, mbi narkoshtetin që ka ndërtuar në Shqipëri. E ka pushtetin dhe karrigen e tij të ngritur mbi vjedhjet e mëdha, të paimagjinueshme për një vend evropian, që u bën qytetarëve shqiptarë. Është e vërtetë që ai ulet aty si kryeministër i Shqipërisë, por është e vërtetë se ai ulet si kryehajdut i Shqipërisë gjithashtu.
Hajduti i parë i Shqipërisë, do të jetë Edi Rama në atë samit. Kjo është e vërteta.

 

Me praninë tuaj në bulevard, ju i dilni zot në mënyrën më të vendosur këtij vendi dhe këtij kombi në rrezik ekzistencial. Ne jemi në një fatkeqësi të madhe. Me një person si ky në karrigen e kryeministrit. Të paktën t’ia përcjellim këtë shqetësim mbarë opinionit publik evropian dhe botëror. Nesër është dita e qytetarëve që aspirojnë për liri, dinjitet dhe transparencë. Është dita e shqiptarëve që besojnë se Shqipëria është një tokë e bekuar, që mund të begatojë kombin.

 

Me kushtin e vetëm, që të ketë një qeverisje demokratike“, tha Berisha.

One thought on “Berisha thirrje qytetarëve: Populli opozitar të mbushë nesër sheshet

  1. Ah more virus, Shpresoj qe ngordh sa me shpejt dhe nuk te shohim suratin me se na flliqe tash 30 vite. Mjere ata që shkojn pas teje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *