Subscribe

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka kritikuar ashpër fjalimin e kryeministrit Edi Rama në Asamblenë e Përgjithshme të Këshillit të Europës për Kosovën.

 

Në bashkëbisedimin e përjavshëm me gazetarët, Berisha e ka quajtur kreun e qeverisë armik të egër të kombit shqiptar, dhe e ka akuzuar atë se i ka ngulur thikën pas shpine Kosovës.

 

Sipas Berishës, performanca e Ramës në Strasburg është një akt që nuk është parë kurrë në të gjithë historinë e Këshillit të Europës.

 

 

“Sot jam para jush për të denoncuar me forcën më të madhe, fjalimin antishqiptar të Edi Ramës në Strasburg, thikat pas shpine që ky armik i egër i kombit shqiptar, i futi kombit tonë, Kosovës dhe Shqipërisë. Edi Rama në Strasburg, me fjalën e tij, dyfishin e kohës së lejuar, të cilën sot, mund ta mbante vetëm Lukashenko i Bjellorusisë, me këtë qëndrim grotesk, detyroi Komitetin Presidencial të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Euroëps, dhe grupin më të madh të kësaj asambleje, krahas mallkimeve, fyerjeve dhe sharjeve që lëshoi, të bojkotojnë zyrtarisht darkën, pavarësisht se ishte aty kryeministër i një vendi anëtar të Këshillit të Europës dhe NATO-s.

Ky akt nuk ka ndodhur kurrë në historinë 73-vjeçare të këtij institucioni. Por ndodhi për herë të parë me kryeministrin e të parit dhe të vetmit narko-shtet në Europë.

Shqipëria dhe asnjë vend tjetër anëtar i këtij institucioni në 73 vite jetë, nuk ka njohur kurrë një turpërim të tillë. Edi Rama shpalli në Strasburg aktin e madh të tradhtisë kombëtare, duke shpalosur aty tezën antikombëtare të kombit kosovar. Edi Rama e la Kosovën nën pushtimin serb dhe jugosllav, por nuk foli ndonjëherë për kombin kosovar. Beogradi promovoi me gjithë fuqinë e tij tezën e kombit kosovar dhe shqiptar. Me këtë tezë, Edi Rama jo vetëm miratoi ndarjen në dysh të kombit shqiptar, por indirekt edhe zhdukjen e kombit, pasi ai është kosovar. Kjo është thika më e rëndë që i futet kombit shqiptar. Ai futi thikën Kosovës, pasi dështoi me turp me tezën e luftës civile në Kosovë, në Strasburg i vlerësoi thjesht si një konflikt humanitar, ndërkohë që ai ishte një gjenocid me bazë racizmin e serbëve ndaj shqiptarëve.”– u shpreh Berisha nga takimi me gazetarët në selinë e PD.

 

 

Berisha shtoi madhe se Edi Rama në Strasburg foli për dy kombe shqiptare si ultranacionalist serb.

 

Opozita nuk mund të humbasë kurrë fokusin si gardiane e interesit kombëtar.Edi Rama në Strasburg me retorikën e tij pseudopatriotike, shkelmoi interesin kombëtar, foli për dy kombe shqiptare si ultranacionalist serb.Bëri një bruto-figurë, që e detyroi Komitetin Presidencial dhe grupin më të madh parlamentar të bojkotojnë darkën sikur të ishte Lukashenko i Bjellorusisë.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *