Nje tjetër futbollist i kombëtares shqiptare ne serine A. Berat Xhimshiti ka mbyllur marrëveshjen me Atalanten dhe ne ditët e ardhshme pritet te zhvilloje vizitat mjekësore. Lajmi është bere publik nga mediat italiane, te cilat theksuan se Zyrhiu dhe Atalanta ka arritur marrëveshjen per mbrojtësin 22 vjeçar. Futbollisti kishte kontrate me skuadrën zvicerane deri ne qershor te vitit te ardhshëm, por ne mënyre te papritur Zyrihu e nxori jashtë planeve, ndërsa tekniku Semi Hipia i komunikoi vendimin se nuk e kishte grumbulluar me skuadrën per fazën përgatitore. Djimsiti ishte ne sezonin e tij te katërt te skuadra e Zyrihut dhe fale paraqitjeve te mira ishte afruar nga De Biasi ne kombëtaren shqiptare, fanelle te cilën e ka mbrojtur tre here. Edhe pse kartoni i tij vlen 1 milionë euro, dy skuadrat duket se kane arritur një marrëveshje ne shumen e 500 mije eurove, ndërsa pas përfundimit me sukses te vizitave mjekësore, ai pritet te nënshkruaje nje kontrate tre vjeçare. Nga futbollistet kuqezinj te cilët ndërrojnë skuadër, Djimsiti është lojtari i dyte pas Armando Sadiku qe la edhe ai Zyrihun per te kaluar ne formën e borxhit te Vaduz. Ndërkohe ne merkaton e janarit për te filluar një aventure te re po lakohen edhe futbollistet e tjere shqiptare Taulant Xhaka, Shkëlzen Gashi dhe Ergys Kace.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *