Dy ekipet Spanjolle Real Madrid dhe Villareal dolën fituese të dueleve të para të fazës çerekfinale të së mërkurës.

 

Vëmendja më e madhe veçanërisht ishte në Londër në takimin Chelsea vs Real Madrid, kampionet në fuqi kundër rekormdeeve të kontinentit.

 

Madrilenët fituan për herë të parë pas 5 ndeshjesh një duel kundër skuadrës londineze, e gjitha për meritë të një super Karim Bennzema, autor i tre golave.

 

Ishte Vinicius i pari në “Stamford Bridge” që krijoi rastin e parë për miqtë, mirëpo topi i ndal në raversë në minutën e 10. Pastaj erdhi show bomberit francez.

 

Dy gola më kokë në minutat 21 dhe 24, sigurisht edhe për shkak të pakujdesisë në mbulim nga mbrojtja e bluve.

 

Në startin e pjesës së dytë Chelsea u rikthye në lojë falë një goli të talentit gjerman Kai Havertz, edhe ai autor I një goli me kokë.

 

Në momentin më të mirë të Chelsea, kur anglezet po shtynin shumë për barazimin 2 me 2, Eduart Mendi, portier vendas bën një gafë që I jep mundësi Benzemas të realizojë golin e trete, gol që në fakt e çon realin një hap larg kualifikimit në gjysmëfinale pavarësisht se do të luhet sfida e kthimit të martën në Bernabeu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *