Belgjika e nisi me marshin e duhur botërorin e Rusisë mposhtur 3 me 0 Panamnë në takimin e parë të G.

 

Një paraqitje tejet positive e skuadrës së Martinez e cila konfirmon të paktën me këtë 90 minutësh të parë se, kjo kombëtare ka potencial të madh për të bërë rrugë të gjatë në këtë turne prestigjoz.

 

Belget kthyen me këmbë në tokë, Panamanë e cila që në ndeshjen e parë në historine e vet në një kupë botë, kuptoj sesa e vështirë është të luash në nivele të tilla.

 

Sa I takon kronikës, ndeshja mund të ndahet në dy tablo. Një pjese e parë pa gola e dominuar në mbajtjen e topit nga Belgjika e cila tentoi 9 raste në portën e  Panamasë, nga të cilat 3 shkuan në portë.

 

E megjithatë me qetësi dhe falë klasit të lojtarëve në organike, belget zhbllokuan shifrat në pjesën e dytë me një kryeveper të Dris Mertens, një nga më të bukurit e botërorit.

 

Kaq mjafton për të cliruar ekipin e Martinez që dominon totalisht pjesën ë dytë dhe gjen edhe dy gola të tjerë me të njëjtin autor, Romelu Lukaku në minutat 69 dhe 75.

 

Në fund Panamaja falë një lëshimi të lojës nga Belgjika mund dhe duhej të kishte shënuarf golin e nderit por nuk ia doli. Belgjika tregon menjehere dhembet duke marrë kryesimin e grupit e duke I treguatr botës se me klasin e De Brojnes, Hazard apo Mertens si dhe nuhatjen prej bomber të Lukakut mund të jetë befasia e këtij botërori.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *