Spektakël dhe emocione ne sfidat e fundit te 1 te 8 te Uefa Champions League ku Bajerni dhe Barcelona kane siguruar biletat e fundit për ne çerekfinale. Sfida e transmetuar ne Tring Bayern Mynih – Barcelona do te mbahet mend për emocionet pa fund qe dhuroi ne 120 minuta. Ne fund bavarezet fituan 4 me 2, pasi koha e rregullt kishte përfunduar 2 me 2, aq sa ndeshja e pare ne Itali. Një pjese e pare befasuese ne favor të Juventus që kaloi që ne fillim ne avantazh ne minutën e 5 me anë të Pol Pogba. Jo vetëm kaq por cinizmi i italianeve dha rezultatin e vet edhe në minutën e 28, kur Kuardado ktheu ne gol një kundërsulm të shpejte te bardhezinjve, te cilët me humben një tjetër rast flagrant per te shënuar edhe golin e trete. Pjesa e dytë u përshkua nga emocione te mëdha, pasi bavarezet shkurtuan diferencat në fillim  të 73 me anë të Levandovskit dhe me pas në minutën e parë shtesë Myler çoi ndeshjen ne shtesë, duke barazuar rezultatin ne 2 me 2, ashtu sikurse sfida kishte përfunduar edhe në Torino. Ne shtese më pas nuk pati me histori. Te besuarit e Guardioles realizuan dy here te tjera me Alkantaren dhe Koman per te shkuar ne çerekfinale. Ne sfidën tjetër, Barcelona kaloi me rezultatin 3 me 1 edhe ne ndeshjen e dyte skuadrën e Arsenal, duke u kualifikuar per ne çerekfinale me rezultatin e përgjithshëm 5 me 1. Katalanasit dhe topçinjtë ofruan nje ndeshje te bukur dhe dëfryese ne përballjen qe u transmetua ne Vizion Plus. Ne pjesën e parë megjithe rastet e shumta në të dyja portat, realizoi vetëm Nejmar në minutën e 18. Por starti i pjesës së dytë ishte me i mirë për anglezet, të cilët barazuan me anë të Elnenin. Ne momentin më të mirë të miqve, u desh një supergol i Suarez që t’i jepte sërish avantazhin katalanasve, të cilët mbyllen gjithçka me golin e trete te Messit në fund. Shorti per fazën çerekfinale te Uefa Champions League do te hidhet ditën e premte.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *