proKreu demokrat Lulzim Basha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se ka qenë ky I fundit ai që ka shkaktuar dhunën në protestë.

 

Basha tha se ishte vetë koordoni I policisë ai që u hap në mënyrë që, sipas tij, protestuesit të shkonin drejt Kryeminsitrisë.

 

Sipas kreut demokrat protesta filloi në mënyrë paqësore por protestuesit u provokuan.

 

Ai bëri përgjegjës për këtë gjë edhe minsitrin e Brendshëm duke thene se prej ditesh ka inskenuar dhunen.

 

“Ministri i Brendshëm e di fare mirë që kordoni i policisë ka hapur radhët për të krijuar një skenë të tillë. Siç e shikoni rrinë duarkryq sepse kanë një skenar për të nxitur dhe për të stimuluar dhunë. Ka nisur para katër ditësh me deklarata të papërgjegjshme të Policisë, ka vazhduar gjithë mbrëmjen e djeshme, ditën e sotme, gjatë kohës që kanë qarkulluar protestuesit. Dhe tani ndërkohë që protesta filloi plotësisht në mënyrë paqësore dhe s’kam asgjë me efektivët, se efektivët kanë marrë lule nga ne në fillim të protestës. Ndërkohë me presionin më të vogël të turmës, që natyrisht që janë të irrituar sepse janë banorë të Unazës së Re, kanë shkuar për t’u prishur shtëpitë për t’u vjedhur 18 milionë euro, papritur shohim që hapet kordoni policor. Kjo do të thotë që ka një plan për të nxitur dhunë. Ka një plan për të nxitur dhunën që t’i drejtojë gishtin e akuzës opozitës dhe kjo është e papranueshme.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *