Pas përfundimit të mbledhjes së kryesisë së PD, Lulzim Basha pati një komunikim të shkurtër me gazetarët ku konfirmoi sic edhe pritej datën e protestës së radhës që do mbahet me 25 maj. Basha tha se është provuar përfshirja e Ramës në vjedhjen e votave ndërsa gjykatat janë asgjësuar dhe kryeoprokurorja e vendit është kapur.

 

Bild ka bërë një panoramë për narkoshtetin tonë por ka zbuluar diccka që organet ligjzbatuerse në Shqipëri, në dosjen 184 figuron vetë Rama duke u sigurruar për skenarin e vjedhjes së votave.

Basha shtoi më tej se Elisa Spiropali është pjesë e hetimeve për dosjen e Xibrakes. Pastaj kreu i PD rënditi edhe një herë me radhë akuzat për  ish përfaqësues të mazhorancës te cilët sipas tij janë përfshirë në krime.

Nuk ka njeri që nuk e di që Edi Rama ka blerë votat. Këtë parlament e ka diktuar krimi. Jemi në kushtet e një grushti shteit. Edi Rama ka përcaktuar një kur pëprlasje me popullin. Kjo duket qartë në listën e kriminelëve për bashkitë e vendit, të cilat kryesohen nga vrasës, përdhunues, shokës e Elvis Roshit. Në Dibër të dy janë përcaktuar nga Ymer Lala. I pari është pjesë e dosjes, i dyti ish-sekretar i PD në Dibër. Zgjedhje nuk do të ketë. Edhe formalisht vendi është me një regjistër të gjendjes civile të masakruar nga Rama dhe Lleshaj.Mbi 1 milionë shqiptarëve i kanë skaduar kartat e identitetit. Nw anwn tjetwr Vangjush Dako ikën nga gara dhe përcakton se kush do të garojë.

 Lideri I opozitës tha se vendimi është marrë e së nuk do të ketë kthim pas në luftën, sipas tha Basha, kundër juntës kriminale në pushtet.

Pyetja është a do vazhdohet që grushti i shtetit të çohet deri në fund për të çinstaluar tiraninë e krimit. Vendimi unanim i opozitës është përballje metë gjitha format. Nga ky moment ne jemi dhe do të jemi bashkë më qytetarët në një përballje pa kthim me ushtarët e juntës kriminale. Skenari tjetër është që Shqipëria të bjerë si shtet i së drejtës. Ne këtë skenar nuk e pranojmë, Betejën do ta vazhdojmë kundër kësaj junte kriminale e cila do të asgjësojë të ardhmen e shqiptarëve”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *