Subscribe

Pas arrestimit te Emiljano Shullazit opozita ka kërkuar dorëheqjen e ministrit te Brendshëm Sajmir Tahiri. Pas mbledhjes se grupit parlamentar demokrat, lideri i opozitës Lulzim Basha ka deklaruar se largimi i Tahirit nga kabineti qeveritar është e vetmja garanci se procesi i hetimit e gjykimit te Shullazit do te jete i drejte.

“Çdo mase do jete e paplote dhe çdo përpjekje kundër krimit sa kohe qe ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri  te jetesi nje domosdoshmëri per ecjen përpara te procesit kundër Shullazit”.

Basha ka sjelle ne vëmendje se per 2 vite me radhe opozita ka denoncuar lidhjet politike te Emiljano Shullazit me politiken, duke akuzuar ekzekutivin se kërkon te ndërhyje ne kete çështje.

“Rama e Tahiri jane ne këmbe qe Shullazi te mos thotë ate qe di, shteti është ne dispozicion te Shullazit.’

Basha ka ftuar faktorin ndërkombëtar qe te monitoroje procesin ndaj Shullazit, duke paralajmëruar se opozita do te jete e vëmendshme ne çdo hap.

“Permes nje procesi qe do kete vëmendjen e opozitës por edhe te partnereve ndërkombëtare, si nje prove se kjo pike kthese ne vigjilje te reformës ne drejtësi se nuk do ketë njeri mbi ligjin.”

Per 2 vjet me radhe opozita ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe ministrin e Brendshëm Sajmir Tahiri per lidhje me Emiljano Shullazin, te cilit i kane krijuar mbrojtje politike.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *