Kryedemokrati Lulzim Basha i përgjigjet pozitivisht thirrjes së presidentit Ilir Meta për tubim më 2 mars, ndërsa shton se del në mbështetje të çdo thirrjeje që ka si objektiv mbrojtjen e Kushtetutës.

 

Përmes një postimi në “Facebook”, lideri demokrat shprehet se nuk mund të pranojë që Shqipëria të kthehet 30 vite prapa. Sipas tij, thirrje e Presidentit nuk i drejtoht vetëm partive politike, por të gjithë shqiptarëve.

 

“Shqipëria gjendet në një krizë të thellë kushtetuese, krahas krizës ekonomike që të gjithë shqiptarët e përjetojnë përditë. Si qytetarë, nuk mund të mbyllim sytë kur shteti ligjor merret peng, kur institucionet shkatërrohen, dhe demokracia është në rrezik. Kapja e Gjykatës Kushtetuese do të thotë asgjësim i të drejtave dhe lirive të çdo qytetari. Ne nuk mund të pranojmë që Shqipëria të kthehet 30 vite prapa. Thirrja e Presidentit nuk është për partitë politike, apo për të djathtët apo të majtët, por për qytetarët shqiptarë që të mbrojnë themelin e demokracisë që është Kushtetuta.”

 

Për Lulzim Bashën, rruga e vetme për të tejkaluar krizën në të cilën ndodhet vendi është përfundimin në kohë i reformës zgjedhore dhe mbajtja e zgjedhjeve të lira e të ndershme.

 

“Kudo ku shkoj dhe këdo që takoj, kërkesa kryesore e qytetarëve është të kenë një Qeveri të zgjedhur prej tyre dhe që kujdeset për ta, që i dëgjon dhe që është e ndershme me ta.  Unë dhe opozita kemi qenë dhe jemi fare të qartë: Kushtetuta ka rënë, asaj i ka mbetur vetëm kapaku! Prandaj na duhet një zgjidhje politike për ta futur Shqipërinë në rrugën e duhur. Për të zgjidhur krizën ku është futur vendi, për tu kthyer qeverisjen shqiptarëve, për tu kthyer bashkitë shqiptarëve, për tu kthyer ekonominë shqiptarëve, për të garantuar drejtësinë e pavarur nga politika, ka një zgjidhje demokratike: përfundimi në kohë i reformës zgjedhore dhe menjëherë mbajtja e zgjedhjeve të lira e të ndershme!”

2 thoughts on “Basha i bashkohet Metës në 2 mars: T’i përgjigjemi mbrojtjes së Kushtetutës

  1. Bobby Davis Te dashur Vellezer e Motra Nena e Baballare sidomos Rinise Shqipetare MOS I BESONI KETIJ MIU FASHIST QE SKA VEND KU TE FUTET DHE JU THIRR PER TE MBAJTUR GJOJA MITING PER KUSHTETUTEN ASHTU SI JU GENJEU PER 30 VITE JU VODHI ,JU MASHTROI DHE ASNJE FALENDERIM TE PAKTEN AI ESHTE PREGATITUR QE TE LESHOJE NE SHQIPERI KORONA VIRUR .Te besoni ate Miun e Kanaleve Shqiupetaret do te semuren AJO ESHTE FALENDERIMI I FUNDIT ,NDERSHMERIA E NJE KOPUKU KOMUNIST. Besniku i Komunizmit dhe Armiku i betuar i Shqipetareve dhe Shqiperise . SHPRESOJ QE TA TERHIQNI ZVARRE KETE ZAGAR ASHTU SI BETE ME ENVERIN

    1. As ti më këtë koment s’qenke ma i mir se Edvin Kristaq Rama, po si mor i mjer, po aqë bukur dhe n’rregull po të duket Shqipria?!!!, jo more i mjer,mjer ti për trurin tëndë, si s’paske fare, Po a ske sy për të par dhe vesh për të n’degju, si është katandis Shqiprija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *