Barcelona shpartalloi Espanjol ne derbin katalanas duke hedhur nje hap te sigurt drejt çerekfinaleve te Kupës se Mbretit. Ne Kamp Nou ne takimin e pare per raundin e 1/8-ve skuadra e Luis Enrike fitoi me rezultatin e thelle 4-1 ku edhe njehere njeriu i ndeshjes u shpall Lionel Mesi. Takimi ashtu siç pritej ishte mjaft emocionues dhe spektakolar jo vetem si derbi, por edhe se te dy skuadrat vinin nga nje barazim pa gola disa dite me pare ne La Liga. Dhe ne fakt ishin miqtë, te cilet befasuan qe ne minutën e 9 kur Caicedo kaloi ne avantazh skuadrën e tij. Por gëzimi i Espanjol zgjati vetme 4 minuta kur pas nje pasimi te Inesta, Lionel Mesi ktheu gjithçka ne baraspeshe. Ne fund te pjese se pare, argjentinasi kaloi per here te pare ne avantazh Barcelonën me nje goditje fantastike qe preku edhe traversën. Show i Mesit vazhdoi edhe ne pjesen e dyte kur ne nje krosim perfekt i dhuroi nje top Pikese, i cili e shtyu drejt portës. Fantastike edhe asisti ndaj Neyrmar, i cili sigloi shifrat përfundimtare 4-1. Qe nga minuta e 72 Espanjol luajti ne inferioritet numerik pas daljes me te kuqe te dy lojtareve Perez dhe Diop. Ne derbin e vogel te Madridit, Rajo Vajekano dhe Atletiko u ndanë ne barazim 1-1. Te paret qe gjeten rrjetën ishin vendasit me Perez ne minutën e 35, ndërsa skuadra e Diego Simeones u kundërpërgjigj ne pjesën e dyte me Niguez. Ne takimet e tjera Sevilja fitoi derbin andaluz 2-0 ne fushën e Betis. Valencia shpartalloi Granaden 4-0. Atletik Bilbao fitoi 3-2 ndaj Vijareal, ndërsa Mirandes barazoi 1-1 me Deportivo La Coruna. Sonte ne orën 20:30 te apasionuarit e futbollit spanjoll do te kene mundësi te ndjekin dy takime te tjera Kupës se Mbretit ne platformën Tring Cadiz – Celta Vigo dhe Eibar – Las Palmas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *