Tre skuadrat e ashtuquajtura te mëdha ne Spanje mbajtën te njëjtin hap edhe pas javës se 34 te La Liga ne renditjen e përgjithshme. Pas tre humbjeve rresht,  Barcelona arriti nje rezultat te pabesueshëm ne Riazor përballë vendasve te Deportivo La Coruna me rezultatin e thelle 8-0. 8 gola per te lëne pas momentin e erret ku heroi i mbrëmjes ishte Luis Suarez qe gjeti rrjetën 4 here, ndërsa lanë shenje ne ketë përballje Rakitic, Mesi,  Bartra dhe Neymar. Atletiko e Madridit fitoi 1-0 ne San Mames ndaj Atletik Bilbao 1-0 fale golit te Torres, ndërsa Reali i Madridit mundi Villareal 3-0.

Fitorja e pare per ketë sezon e teknikut gjerman Klop ne derbin e Liverpulit. Ne javën e 34 te Premier League angleze te kuqte shpartalluan Everton 4-0, duke u ngjitur ne vendin e shtate ne renditjen e përgjithshme. Vendasit shënuan nga dy gola ne çdo pjese fale Origin Sako Starixh dhe Kutinjo. Fitore edhe per Manchester United 2-0 ndaj Kristal Palas. Me autogolin e Delanay dhe rrjetën e Darmian, djajtë e kuq vazhdojnë t’i ushtrojnë presion arsenalit dhe Manchester Cityt per një vend ne Champions sezonin e ardhshëm.

Juventus e çoi përsëri distancën ne 9 pike nga Napoli pas fitores 3-0 ne javën e 34 te serisë A kundër Lacios. Super Dybala autor i dy golave dhe Manxhukic per zonjën e vjetër. Përmbysje me zemër e Romes ndaj Torinos ku edhe pse dy here ne disavantazh fale kapitenit Francesko Toti me dy gola ne 4 minuta fitoi ne fund 3-2. Përfundimisht jashtë Champions League sezonin e ardhshëm Inter qe u mund nga Xhenoa 1-0. Ndërkohe futbollisti i kombëtares Arlind Ajeti përfundoi me karton te kuq ne humbjen e skuadrës se tij Frosinone 1-5 ne Verona ndaj Kievos.