Barcelona ju imponua edhe nje here tjetër Atletikos se Madridit per ketë sezon, duke fituar kete radhe ne Champions League ne takimin e pare çerekfinale me rezultatin 2-1. Shifra ketë radhe ndoshta te pranueshme per madrilenet qe shpresojnë përmbysjen, duke pare edhe golin e shënuar ne fushën kundërshtare. Një beteje e vërtete ne Kamp Nou me protagonistin kryesor Fernando Torres qe i dha gëzimin, por edhe hidhërimin skuadrës se Diego Simeones. El Ninjo kaloi ne avantazh skuadrën e tij ne minutën e 25, por 11 minuta me vone e pa veten jashtë fushe pas dy kartonëve te verdhe, por ndërhyrje qe edhe mund te evitoheshin. Gjithsesi ne Spanje, polemikat ishin te pashmangshme për gjykimin e arbitrit gjerman, jo vetëm ne rastin e Torres, por edhe 6 kartonave te verdhe per Atletikon, duke e etiketuar Barcelonën, si skuadra qe ne Champions ka luajtur me shume ndaj kundërshtareve te mbetur me 10 lojtare. Një tablo krejt tjetër per Barcelonën ne pjesën e dyte, qe ndryshe nga me pare u tregua qe ne fillim mjaft agresive dhe pas traversës se Neymar, por edhe disa rasteve te pastra gjeti golin e barazimit me Luis Suarez ne minutën e 63. Ishte përsëri El Pistolero qe ne minutën e 74 kaloi per here te pare ne avantazh vendasit, duke i dhëne fitoren Barcelonës. Ne takimin tjetër, Bajernit i mjaftoi nje rezultat minimal 1-0 qe ne fillim ndaj Benfikes ne “Alianz Arena”. Autori i golit te vetëm ishte Vidal ne minutën e dyte te takimit. 20 minutat e para shume te forta per vendasit, por pasi arriti t’i bënte balle presionit Benfika u shfaq mjaft agresive ne pjesën e dyte dhe mund te kishte gjetur rrjetën, te paktën ne dy raste me brazilianin Jonas.